fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Min. J. Emilewicz: Automatyzacja i robotyzacja wyzwaniem dla branży AGD w Polsce

Automatyzacja i robotyzacja to wyzwanie stojące obecnie przed producentami sprzętu gospodarstwa domowego – podkreśliła w czwartek w siedzibie spółki Amica we Wronkach (Wielkopolskie) minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Minister odwiedziła m.in. uruchomiony w 2017 roku, w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania dużego AGD.

„Jesteśmy w miejscu, które jest najlepszym dowodem na to, że Polska jest dzisiaj hubem w zakresie produkcji sprzętu AGD. Tutaj usłyszałam, że co druga kuchenka w Polsce to kuchenka Amiki, jestem przekonana, że co drugi sprzęt gospodarstwa domowego, znajdujący się w dowolnym miejscu na kontynencie europejskim, jest sprzętem wyprodukowanym w Polsce” – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Jak podkreśliła, obecnym wyzwaniem, stojącym przed branżą AGD jest „postępująca automatyzacja i robotyzacja: jak dostarczyć towar najwyższej jakości, w najkrótszym czasie, uszyty na miarę potrzeb klienta, w bezpieczny, dobry, energooszczędny sposób”.

„Amica stara się wybiegać naprzeciw tym wyzwaniom i śledzić trendy” – dodała szefowa resortu.

Jadwiga Emilewicz przypomniała, że kilka dni temu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Podstawowym celem Platformy jest doprowadzenie do transformacji krajowego przemysłu do poziomu określanego jako Przemysł 4.0, a w następstwie wzrost produktywności polskich przedsiębiorstw.

„Na tym trudnym rynku, na którym pracownik jest dzisiaj bardzo trudny do pozyskania, automatyzacja i robotyzacja jest jedną z odpowiedzi którą możemy postawić. Polska dzisiaj na tę automatyzację i robotyzację stawia. Mamy nadzieję, że firmy takie jak Amica będą partnerami dla tych, którzy uczą się dopiero, jak automatyzować i robotyzować” – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii.

Przypomniała też, że wielkopolska spółka prowadzi działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

„Trzymamy kciuki za kolejne inwestycje zrealizowane w ramach tego przywileju podatkowego, jaki oferuje specjalna strefa ekonomiczna” – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Prezes spółki Amica Jacek Rutkowski przyznał w czwartek, że brak rąk do pracy jest istotnym problemem.

„W Wronkach, w powiecie szamotulskim praktycznie nie ma w tej chwili siły roboczej. Nasz automatyczny magazyn jest tylko pierwszym sygnałem, w którym kierunku chcemy iść. Chcemy iść w kierunku absolutnej digitalizacji; robimy już wiele rzeczy w ramach automatyzacji, robotyzacji. Od tego nie ma odwrotu i bylibyśmy bardzo zadowoleni, gdyby także państwo polskie szło w tym kierunku” – powiedział Jacek Rutkowski.

Jak dodał, obecna kondycja i osiągnięcia Amiki to dowód na to, że przedsiębiorstwo umiejętnie wykorzystuje możliwości, jakie stwarza państwo.

„To państwo polskie stworzyło strefy specjalne i myśmy to znakomicie w ciągu ostatnich lat wykorzystywali. W ostatnich latach zainwestowaliśmy ponad 500 mln zł, z tego połowę w ramach specjalnych stref ekonomicznych. Chcemy zwiększać produkcję, chcemy inwestować, inwestować w digitalizację, od której odwrotu nie ma. Amica to 3 mld zł obrotu, z tego 75 proc. na rynkach zagranicznych. My rynków zagranicznych się nie boimy; jesteśmy w Niemczech jesteśmy w Anglii i Francji, za chwilę będziemy w Hiszpanii” – powiedział prezes spółki Amica.

Amica uruchomiła we Wronkach magazyn wysokiego składowania dużego AGD we wrześniu 2017 roku. Wartość inwestycji wyniosła ok. 57 mln zł. Budynek o powierzchni 6,5 tys. m kw ma ponad 46 metrów wysokości. Magazyn jest, według przedstawicieli spółki, najwyższą tego typu budowlą w Polsce i jedną z najwyższych w Europie. Obiekt został zbudowany w ciągu roku. Mieści 230 tys. sztuk urządzeń dużego AGD, jest w pełni zautomatyzowany. Pozwala to szybciej pakować i dostarczać produkty do odbiorców.

Grupa Amica to największy producent sprzętu gospodarstwa domowego z centralą w Polsce. Poprzez marki Amica, Gram, Hansa i CDA Grupa generuje ponad 70 proc. przychodów na blisko 60 rynkach zagranicznych. W swojej fabryce we Wronkach Amica produkuje kuchnie gazowe i elektryczne, a także płyty grzejne. W Polsce zatrudnia ponad 2,5 tys. ludzi. W całej Grupie Amica zatrudnia ponad 3 tysiące osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl