fot. PAP/Darek Delmanowicz

J. Emilewicz: W przyszłym roku Polska będzie gotowa do absorbcji środków z unijnego Funduszu Odbudowy

W przyszłym roku Polska będzie gotowa do absorbcji środków z unijnego Funduszu Odbudowy. Poinformowała o tym w czwartek, wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas wideokonferencji na sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Aby nasz kraj mógł skorzystać z unijnych pieniędzy, jeszcze w tym miesiącu rząd ma przyjąć założenia Krajowego Planu Odbudowy.

Prace nad tymi przepisami dobiegają już końca. Do tego ramowego programu – jak wyjaśniła wicepremier Jadwiga Emilewicz – zostaną wpisane nie tylko makroprzedsięwzięcia i cele horyzontalne, ale także mniejsze, konkretne projekty.

– Chcielibyśmy we wrześniu na poziomie rządowym przyjąć założenia Krajowego Programu Odbudowy, bo też pamiętajmy, że na koniec parlament musi się wypowiedzieć w zakresie wkładu krajowego, a zatem wrzesień, październik jest to czas, w którym chcielibyśmy wypracować Krajowy Plan Odbudowy, czyli jest to trajektoria dojścia do wykorzystania środków z programu Recovery Fund, który – jak wiem – jest też bardzo mocno limitowany czasowo. Wielokrotnie podkreślałam, że połowa ze środków dotacyjnych z Recovery ma być zakontraktowana do końca 2022 roku – dodała Jadwiga Emilewicz

Wicepremier zapewniła, że również programy regionalne np. dla Śląska i Wielkopolski, które będą korzystać ze środków funduszu powinny ruszyć już w 2021 r. Zgodnie z porozumieniem szefów państw i rządów wypracowanym podczas lipcowego szczytu UE, Fundusz Odbudowy będzie opiewał na 750 mld euro. Największą część środków będzie stanowił liczący 672,5 mld euro instrument odbudowy i odporności. Na kwotę tę będzie się składało 360 mld euro pożyczek i 312,5 mld euro grantów.

RIRM

drukuj