fot. PAP/Andrzej Grygiel

Min. J. Emilewicz o wzroście PKB: Mam nadzieję, że 2019 r. zakończymy z czwórką z przodu

Myślę, że trzy podstawowe elementy dobrej koniunktury, czyli eksport, konsumpcja wewnętrzna i inwestycje będą ciągle dobrymi podstawami zbilansowanego rozwoju gospodarczego, który pozwoli nam zakończyć rok 2019 z czwórką z przodu – powiedziała w piątek szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

Minister przedsiębiorczości i technologii na piątkowym spotkaniu z dziennikarzami wskazała, że 2019 rok będzie dla naszej gospodarki rokiem trudniejszym niż 2018 czy 2017, dlatego że „zmieniają się warunki u naszych sąsiadów”.

„Polska nie jest wyspą na bezkresnym oceanie. W pierwszej kolejności naszym wewnętrznym rynkiem jest rynek europejski. A zatem wszystko, co dzieje się u naszych zachodnich sąsiadów – i tych najbliższych, którzy są naszym pierwszym partnerem gospodarczym (Niemiec – PAP), ale też tych dalszych – ma wpływ na to, co się dzieje w Polsce” – tłumaczyła szefowa MPiT.

Jadwiga Emilewicz odniosła się do perspektyw rozwoju gospodarczego zakładanych na ten rok dla państw UE przez Komisję Europejską, które mówią, że szacowany wzrost gospodarczy w Polsce to 3,5 proc. PKB.

„Perspektywy rysowane na 2019 r. przez KE, a więc bardzo ostrożne i konserwatywne to 3,5-proc. wzrost dla Polski przy 1,1-proc. wzroście szacowanym dla gospodarki niemieckiej, (…) pozwala patrzeć na ten rok i nadchodzące lata ze względnym optymizmem” – powiedziała Jadwiga Emilewicz. Wyraziła nadzieję, że „w tym obszarze sami siebie zaskoczymy na koniec tego roku”.

„Myślę, że trzy podstawowe elementy dobrej koniunktury: czyli eksport, konsumpcja wewnętrzna i inwestycje będą ciągle dobrymi podstawami zbilansowanego rozwoju gospodarczego, który pozwoli nam zakończyć rok 2019 z czwórką z przodu” – oceniła szefowa MPiT.

PAP/RIRM

drukuj