fot. Twitter/Polska Policja

KGP: Podczas konferencji nie było incydentów; policję oceniono bardzo dobrze

W trakcie konferencji bliskowschodniej policja nie odnotowała żadnych incydentów – powiedział w piątek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Działania służb zostały bardzo dobrze ocenione przez zagranicznych gości.

Jak powiedział rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka, zabezpieczenie konferencji bliskowschodniej było dla policji i współdziałających służb ogromnym wyzwaniem, zarówno logistycznym jak i organizacyjnym. Celem było zapewnienie bezpieczeństwa gościom, mieszkańcom Warszawy i osobom przebywającym w tym czasie Polsce. Operacja nosiła kryptonim „Spotkanie 2019”, a jej dowódcą był osobiście Komendant Główny Policji.

Insp. Mariusz Ciarka podkreślił, że mimo zakończenia konferencji operacja policyjna nadal trwa. Policja jest w stanie podwyższonej gotowości aż do czasu, kiedy wyleci z Polski ostatni gość, zwłaszcza wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Michael Pence.

W trakcie szczytu nie odnotowano żadnych incydentów, które miałyby wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców Polski czy gości konferencji.

„Polska policja sprawdziła się już kolejny raz” – ocenił insp. Mariusz Ciarka i dodał, że trud przygotowań i realizacji zabezpieczenia powinien być pozytywnie oceniony przez obywateli i gości.

„Wszyscy zaproszeni goście byli pod wrażeniem. Podkreślali w rozmowach, jak profesjonalnie działa policja; m.in. wiceprezydent USA dziękował za profesjonalne zabezpieczenie” – wskazał policjant.

Rzecznik KGP zaznaczył, że są to goście zagraniczni, którzy uczestniczą w wielu konferencjach i porównując z zabezpieczeniami w innych państwach, ocenili polskie służby bardzo dobrze. Dodał, że takie podziękowania i fakt, że doceniają to niezależni obserwatorzy, jest dla policji bardzo istotny.

Insp. Mariusz Ciarka powiedział też, że w imieniu Komendanta Głównego Policji jako dowódcy operacji chciałby podziękować mieszkańcom Warszawy i całemu społeczeństwu. Policja wcześniej informowała, że mogą wystąpić utrudnienia w ruchu i apelowała, aby informować o sytuacjach, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo czy wydawać się dziwne.

Odzew na te apele był bardzo duży.

„Ludzie dzwonili, że np. w miejscu przejazdu kolumn stoi zaparkowany samochód, który wydaje się podejrzany, że kręcą się osoby, które wydają się podejrzane” – powiedział insp. Mariusz Ciarka.

Każdy sygnał był sprawdzany; na szczęście nie było sytuacji rzeczywiście stwarzających zagrożenie.

„Telefony nie wynikały ze złośliwości, ale właśnie z bardzo dobrej współpracy z policją, co nas bardzo cieszy” – ocenił insp. Mariusz Ciarka.

Rzecznik w imieniu Komendanta Głównego Policji podziękował też wszystkim policjantom, którzy – jak podkreślił – pełnili często służbę po kilkanaście godzin, a także służbom współdziałającym.

Podczas operacji policjantów z Komendy Stołecznej Policji wspierali funkcjonariusze z innych regionów Polski. Siły były zwiększone; użyte były wszelkie możliwe służby policyjne – dział kryminalny, prewencyjny, logistyczny. Do zabezpieczenia użyte były też śmigłowce policyjne. Rzecznik wskazał, że ogrom pracy pokazuje np. liczba eskort i pilotaży, których było kilkaset.

Policjant dodał, że dla garnizonu stołecznego czas wytężonej pracy się nie kończy, ponieważ zabezpiecza on obecnie uroczystości pogrzebowe premiera Jana Olszewskiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl