Policja: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa od środy wdrożona w Małopolsce

Przekroczenie prędkości w powiecie oświęcimskim to pierwsze zgłoszenie, jakie odnotowano w środę na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w województwie małopolskim. Od środy mapa funkcjonuje w Małopolsce – poinformował komendant wojewódzki policji w Krakowie nadinsp. Tomasz Miłkowski.

Projekt „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” od 1 lipca był pilotażowo realizowany na terenie trzech garnizonów: pomorskiego, podlaskiego oraz stołecznego. Jak zapowiadał w sierpniu wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, od września projekt będzie realizowany w całej Polsce.

„Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa służy do sygnalizacji policji miejsc, które w odczuciu mieszkańców są niebezpieczne. Należy pamiętać o tym, że zgłoszeń na mapie nie traktujemy jako wezwania do natychmiastowych interwencji. W takich przypadkach należy korzystać ze zgłoszeń telefonicznych pod nr 112 lub 997” – poinformowali dziennikarzy małopolscy koordynatorzy mapy.

Informacje, które można przekazać za pomocą mapy, uwzględniają wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Są tam m.in. kategorie dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym; patologie społeczne, jak spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych; utonięcia, znęcanie się nad zwierzętami etc.

W Małopolsce mapa zagrożeń będzie obsługiwana przez 73 koordynatorów lokalnych, znajdujących się w komendach powiatowych, miejskich i niektórych komisariatach; czterech z nich pracuje w komendzie wojewódzkiej. Będą oni śledzić zgłoszenia pojawiające się na mapie i podejmować adekwatne działania.

Samo zgłoszenie jest intuicyjne. Pierwszym krokiem jest wywołanie obszaru na mapie internetowej, następnie wybranie czerwonej ikony „dodaj zagrożenie” i wskazanie rodzaju problemu z katalogu zawierającego ponad dwadzieścia pozycji. Należy także wskazać konkretny punkt na mapie i datę zdarzenia. Dzięki temu policja, po zweryfikowaniu informacji, dowie się o rodzajach zagrożeń w konkretnych miejscach i będzie mogła zaplanować działania, aby im przeciwdziałać.

Każde nowe zgłoszenie oznaczone jest kolorem zielonym; kiedy wchodzi w etap weryfikacji – zmienia kolor na żółty; jeżeli sygnał o zagrożeniu zostaje potwierdzony uzyskuje kolor czerwony. Jeżeli weryfikacja zgłoszenia jest negatywna, uzyskuje ono kolor szary i znika z mapy publicznej.

Widzi je w dalszym ciągu koordynator i może dokonać po pewnym czasie ponownej weryfikacji.

Link do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa znajduje się na stronach internetowych policji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl