fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Min. J. Emilewicz: Chciałabym włączyć do programu „Mieszkanie plus” samorządy wraz ze spółdzielniami mieszkaniowymi oraz deweloperów komercyjnych

Chciałabym włączyć do tego programu samorządy wraz ze spółdzielniami mieszkaniowymi oraz deweloperów komercyjnych. To są rozwiązania znane na świecie, w których ci, którzy budują komercyjne nieruchomości, część z nich udostępniają na rynek w ramach programów społecznych podobnych do naszego programu – mówiła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz o programie „Mieszkanie plus” we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wskazała na trzy obszary, którymi będzie zajmował się jej resort: gospodarka, programy związane z nieruchomościami i budownictwem oraz turystyka.

– Trzy obszary, które znajdują się pod moim nadzorem: gospodarka, którą zajmowałam się poprzednio; nowe, duże i bardzo ważne wyzwanie – program mieszkalnictwa, budownictwo i planowanie przestrzenne; no i trzeci, który wraca do gospodarki, historycznie związany z gospodarką, bo to część gospodarki, czyli turystyka – powiedziała minister rozwoju.

W zakresie gospodarki Ministerstwo Rozwoju zamierza współpracować z Ministerstwem Finansów.

– W zakresie gospodarki to dalsze ułatwienia i to jest taki pakiet proinwestycyjny, czyli zmiany legislacyjne, podatkowe, które sprawią, że przedsiębiorcom jeszcze bardziej będzie się opłacać inwestować. Wstępne propozycje mamy przygotowane, będziemy nad nimi pracować razem z Ministerstwem Finansów – wskazała Jadwiga Emilewicz.

Obszar nieruchomości i budownictwa skupiał się będzie przede wszystkim na programie „Mieszkanie plus”.

– W obszarze budownictwa największym wyzwaniem jest program „Mieszkanie plus”, który tak naprawdę dotyczy dwóch zagadnień: po pierwsze, jak sprawić, żeby w Polsce budowało się jeszcze więcej mieszkań, ponieważ u nas statystycznie na tysiąc mieszkańców mamy stosunkowo niewiele mieszkań na rynku; drugi ważny wątek to większa liczba mieszkań dostępnych dla rodzin, które dzisiaj nie mają zdolności kredytowej. (…) Chciałabym włączyć do tego programu samorządy wraz ze spółdzielniami mieszkaniowymi oraz deweloperów komercyjnych. To są rozwiązania znane na świecie, w których ci, którzy budują komercyjne nieruchomości, część z nich udostępniają na rynek w ramach programów społecznych podobnych do naszego programu – oznajmiła gość „Aktualności dnia”.

Polska stała się atrakcyjnym miejscem dla turystów nie tylko ze względu na walory krajobrazowe i historyczne, ale również ze względu na bezpieczeństwo.

– Turystyka to jest 7 proc. polskiego PKB po 2018 roku. Polska jest dzisiaj jednym z atrakcyjniejszych miejsc nie tylko dla inwestorów zagranicznych, ale także dla turystów, którzy wskazują na jeden walor – poza walorami krajobrazowymi i historycznymi nie bez znaczenia na pierwsze miejsce wysuwa się bezpieczeństwo. Do Polski dziś po prostu bezpiecznie jest przyjechać i spędzać tutaj czas, dlatego ten ruch turystyczny się wzmaga – mówiła szefowa resortu rozwoju.

Zakładanie działalności gospodarczej w Polsce stało się bardzo popularne ze względu na szereg ułatwień wprowadzonych przez rząd w minionej kadencji.

– Zmienił się paradygmat, jeśli chodzi o prowadzenie działalności w Polsce. To już nie jest tak, że jestem przedsiębiorcą, bo muszę, bo nie mogę znaleźć pracy – mamy rekordowo niskie bezrobocie, najniższe od 25 lat, poniżej 5 proc. (…) Wprowadziliśmy szereg ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej. Konstytucja Biznesu jest jednoznacznie pozytywnie oceniona przez rynek – zauważyła Jadwiga Emilewicz.

– Zwiększa się liczba przedsiębiorców, którzy inwestują. Inwestycje może nie rosną tak szybko, jak zakładaliśmy w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, ale ten miniony rok był bardzo korzystny. Z kwartału na kwartał liczba inwestycji wykonywanych przez przedsiębiorców rosła, mamy ten poziom ponad 15 proc. – dodała.

Całą rozmowę z minister Jadwigą Emilewicz można odsłuchać [tutaj]. 

 

radiomaryja.pl

drukuj