fot. twitter.com

[TYLKO U NAS] Min. Emilewicz: Sieć Badawcza Łukasiewicz będzie konkurentem dla największych instytucji badawczo-rozwojowych na świecie

W przypadku Sieci Badawczej Łukasiewicz łączymy potencjał, budując instytucję badawczo-rozwojową, która będzie realnym konkurentem dla największych organizacji tego typu, jakie są dzisiaj na świecie – powiedziała w rozmowie z naszą redakcją Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Sieć Badawcza Łukaszewicz jest projektem, „który ma zintegrować potencjał badawczo-rozwojowy, który dzisiaj w Polsce jest mocno rozproszony” – wyjaśniła minister.

Scalamy w pierwszej kolejności instytuty, które są w obszarze Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Energii i Ministerstwa Cyfryzacji. To będzie niemal 50 instytutów, prawie 20 tys. pracowników naukowych i administracyjnych. Dzięki temu będziemy trzecią organizacją badawczo-rozwojową w Europie – tłumaczyła.

Taka integracja realnie umożliwia zarządzanie procesem badawczo-rozwojowym w skomplikowanych przypadkach.

Mamy np. trzy instytuty prowadzące badania w zakresie chemii. Dzisiaj prowadzenie procesów badawczych z zakresu chemii jest trudne, ponieważ mamy przeprowadzenie pewnego cyklu badań chemicznych. Można byłoby to zrobić na infrastrukturach tych trzech instytutów, ale jest to niemożliwe, gdyż są odrębnymi ciałami prawnymi – wyjaśniała szefowa MPiT.

Jak wskazała minister, olbrzymi potencjał Sieci Badawczej Łukasiewicz wiąże się z konkurencyjnością, a już dziś – na etapie prac legislacyjnych nad SBŁ – widać zainteresowanie Zachodu.

I niemiecki Fraunhofer i francuska sieć badawcza patrzą z ogromnym zainteresowaniem, ponieważ zdają sobie sprawę – ci duzi partnerzy – że tak poważny instytut będzie dla nich bardzo dużą konkurencją w Europie, jeśli chodzi np. o sięganie po środki z takich programów, jak Horyzont 2020 – zauważyła minister Jadwiga Emilewicz.

Jak dodała, w kwietniu ustawa mogłaby być podpisana przez prezydenta RP.

Chcielibyśmy, aby po Wielkiej Nocy ustawa o Sieci Badawczej została podpisana przez pana prezydenta. Prace – już w nowym bycie prawnym – rozpoczną się jeszcze w pierwszym semestrze tego roku – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

W czwartek projektem ustawy o Sieci Badawczej Łukasiewicz zajmie się Sejm.

RIRM

drukuj