fot. PAP/Leszek Szymański

Min. Szumowski przedstawia Komisji Zdrowia strategię planowanych działań resortu

Trwa posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, podczas której minister Łukasz Szumowski przedstawia kierunki i strategię planowanych działań resortu zdrowia.

W posiedzeniu nie biorą udziału lekarze rezydenci. Decyzję w tej sprawie podjęło Porozumienie Rezydentów OZZL. Organizacja wyjaśniła, że nie chce być wciągana w polityczny spór i grę, w czasie, gdy trwają negocjacje z Ministerstwem Zdrowia.

Minister Łukasz szumowski wskazał w Sejmie: „Możemy się spierać w wielu sprawach, jeśli jednak chodzi o podstawowe działania – potrzebujemy konsensusu”.

Jak dodał, chce kontynuować dialog z organizacjami zrzeszającymi pracowników medycznych.

W ubiegły piątek lekarze w trakcie specjalizacji omawiali z ministrem Łukaszem Szumowskim swoje postulaty dotyczące m.in. zwiększenia nakładów na służbę zdrowia i podwyżki płac. Strony ponownie mają się spotkać 1 lutego.

Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos ma nadzieję, że będzie to ostatnie spotkanie, które zakończy się porozumieniem.

Mam nadzieję, że dojdzie do rozwiązania spraw, które nurtują polską służbę zdrowia z perspektywy młodych lekarzy, bo w tej sytuacji chodzi przede wszystkim o nich. Rząd Prawa i Sprawiedliwości bardzo dużo zaproponował już młodym lekarzom; były podwyżki, a mają być i kolejne, zwiększono nakłady na ochronę zdrowia. Jest także otwartość na inne rozwiązania i propozycje. Pozostaje mieć nadzieję, że rzeczywiście do tego porozumienia w najbliższym czasie dojdzie – podkreśla Tomasz Latos.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w komunikacie informującym o kolejnym spotkaniu z młodymi lekarzami napisał, że zamierza kontynuować realny dialog. Podkreślił, że zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów jest dla niego priorytetem, dlatego na bieżąco monitorowana jest sytuacja w szpitalach.

Z powodu wypowiadania przez lekarzy klauzul opt-out, które pozwalają na pracę powyżej 48 godz. tygodniowo, niektóre szpitale mają problemy z obsadą dyżurów lekarskich.

RIRM

drukuj