Prace nad projektem umożliwiającym dostęp do informacji o szczepieniu pracownika dobiegają końca

Projekt ustawy umożliwiający pracodawcom sprawdzenie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19 powinien trafić na najbliższe posiedzenie Sejmu. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, powiedział, że dobiegają końca prace nad przepisami.

W ocenie Wojciecha Andrusiewicza projekt jest potrzebny, ponieważ pracodawcy muszą mieć gwarancję ciągłego i nieprzerwanego funkcjonowania przedsiębiorstw. Jeżeli wirusem zarazi się większość pracowników, taki zakład musi być wyłączony z bieżącej działalności. To z kolei generuje straty.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podkreślił, że przepisy nie będą dawały możliwości zwolnienia pracownika.

– Chcemy zapewnić pracodawcom bezpieczeństwo. Polega ono na tym, że pracodawca będzie wiedział, jaki pracownik jest zaszczepiony, dzięki czemu będzie mógł np. wysłać go do obsługi klienta. Nie ma mowy o zwalnianiu kogokolwiek. Przepisy nie będą dawały takiej możliwości, ale pracowników, którzy są niezaszczepieni – czyli są mniej bezpieczni dla pracodawców i klientów – będzie można przesuwać gdzieś, gdzie nie ma kontaktu z klientami – powiedział Wojciech Andruszewicz.

W naszym kraju w pełni zaszczepionych jest ok. 18,5 mln tys. osób. Rząd wskazał, że jest to jedyna droga wyjścia z pandemii koronawirusa.

RIRM

drukuj