Większe nakłady na służbę zdrowia

Nadwyżka polskiego budżetu wynosi obecnie prawie 5 mld zł. Część tej nadwyżki zostanie przekazana na służbę zdrowia. Dofinansowanie ma skrócić kolejki do lekarzy oraz pozwolić na zakupienie nowego sprzętu.

Nadwyżka budżetu po sierpniu wynosi prawie 5 mld zł. Jak zapewnia wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, to zasługa zrównoważonego budżetu oraz uszczelnienia systemu podatkowego. Pozwoli to na realizację programu społecznego Prawa i Sprawiedliwości.

– Ta bardzo dobra sytuacja budżetu. Można powiedzieć, że „budżet plus” pozwala zrealizować nam bezpiecznie wielki program społeczny PiS – mówi wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Jednym z elementów tego programu jest dofinansowanie służby zdrowia. I to m. in. na ten cel zostanie przekazana cześć nadwyżki budżetowej.

– To dobrze dla budżetu, dla Polski, dla Polaków. Będę rozmawiał z ministrem Morawieckim i premier, będziemy rozmawiać, aby jakaś część z tej nadwyżki została przekazana – nazwijmy to – do budżetu służby zdrowia – zapowiada marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Służba zdrowia będzie jednak dofinansowana nie tylko z nadwyżki budżetowej. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przypomniał, że obecnie trwają również prace nad tzw. specustawą zdrowotną.

– Ma gwarantować ponad 280 mln zł na różnego rodzaju zakupy, które nie są przewidziane dzisiejszymi przepisami. Tutaj szczególnie chodzi o dofinansowanie onkologii, chirurgii dziecięcej, ontologii w zakresie dofinansowania szpitali, które normalnie nie mogą być dofinansowane przez ministra zdrowia – informuje Konstanty Radziwiłł.

Niezależnie od tej ustawy minister zdrowia wystąpił również o zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia o ponad 320 mln zł. Środki te mają zostać przeznaczone na zakup nowego sprzętu medycznego. W wyniku nadwyżki budżetowej uruchomiony zostanie także fundusz zapasowy narodowego funduszu zdrowia.

– To kwota ponad 760 mln zł, które przeznaczymy na – mówiąc w skrócie – „wykupienie” kolejek – mówi Konstanty Radziwiłł.

Łatwiejszy będzie dostęp m.in. na operacje usunięcia zaćmy, wszczepienie endoprotezy stawu kolanowego lub biodrowego, wykonanie diagnostyki obrazowej w zakresie tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Obecnie trwają uzgodnienia dotyczące przekazania tych środków.

TV Trwam/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl