fot.PAP

Prezes NRL prosi o spotkanie z premier ws. onkologii

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz zwrócił się do premier Ewy Kopacz z prośbą o jak najszybsze spotkanie w sprawie tzw. pakietu onkologicznego.

Według środowiska lekarzy, wdrażane rozwiązania powinny być uznane za program pilotażowy, by najpierw sprawdzić efektywność pakietu.

List został wystosowany w imieniu Naczelnej Rady Lekarskiej, Polskiej Unii Onkologii, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

W tym kształcie nie da się zabezpieczyć chorych pacjentów, a chaos wprowadzonymi zmianami może jeszcze i innym chorym bardzo mocno dokuczyć. W związku z tym skoro argumenty ustne nie bardzo trafiają do przekonania, chcemy, żeby przynajmniej spróbować eksperymentu – na niebywałą zresztą skalę – spróbować ten eksperyment przeprowadzić w jakimś tam okręgu pilotażowym i wtenczas, po wprowadzeniu zmian, o które zabiegamy, będzie można go stosować w całej Polsce – mówi Maciej Hamankiewicz.

W myśl przepisów, które mają wejść w życie od 2015 r., lekarze rodzinni mają wykazać się większą czujnością onkologiczną i wykrywać podejrzenia nowotworów. Ponadto mieliby zakładać pacjentom z podejrzeniem raka Karty Pacjenta Onkologicznego, uprawniające ich do szybkiej ścieżki diagnostyki i terapii onkologicznej bez limitów.

RIRM

drukuj