Problemy z pakietem onkologicznym

Minęły dwa miesiące obowiązywania pakietu onkologicznego. Problemów jest sporo. Począwszy od systemu informatycznego, a skończywszy na obniżeniu wyceny większości świadczeń.

Z pakietu zrezygnowało już 9 szpitali i ponad 70 przychodni specjalistycznych. Ich dyrektorzy twierdzą, że nie są w stanie leczyć pacjentów z nowotworami według zasad narzuconych przez ministerstwo.

Zbigniew Teszner, pacjent Wielkopolskiego Centrum Onkologii, walczy z rakiem już 11 lat.

– Co pół roku mam tutaj kontrole – powiedział Zbigniew Teszner.

O pakiecie onkologicznym najlepszego zdania nie ma. Paradoksalnie, po 1 stycznia na wizytę czeka jeszcze dłużej.

– Dla mnie gorzej. Po prostu nowi pacjenci mają pierwszeństwo, a dla nas starszych, tych co dłużej są, to jest gorzej – dodał Zbigniew Teszner.

Inni pacjenci Wielkopolskiego Centrum Onkologii na wprowadzone zmiany także narzekają.

Pakiet onkologiczny, który działa już dwa miesiące spowodował również duże komplikacje w środowisku lekarskim. Dyrektor największego w Wielkopolsce ośrodka leczenia nowotworów mówi wprost- pakiet jest niedopracowany.

– Wyceny niektórych procedur spadły. Niektóre procedury, jak np. radioterapia paliatywna, która znajduje zastosowanie w leczeniu wielu chorych, pozwala tym chorym żyć długie lata, wypadła z pakietu onkologicznego, nie ma jej –powiedział prof. dr hab. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Oznacza to, że za leczenie takich pacjentów NFZ nie zapłaci ani złotówki. A to tylko jedno z wielu niedopatrzeń. Lista problemów jest długa. Lekarze z powodu pakietu większość dnia spędzają przy komputerze. Trzeba wypełnić mnóstwo dokumentów tak, aby starzy pacjenci mogli skorzystać z nowych rozwiązań. Do tego nie do końca wiadomo jak obsługiwać system informatyczny.

– My nie mamy żadnych instrukcji. Te instrukcje są modyfikowane. W tym tygodniu pojawia się informacja, że trzeba kliknąć „A”, po czym za dwa tygodnie, że to nie „A” tylko „B” – powiedział prof. dr hab. Piotr Milecki, ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej WCO.

Ministerstwo nie przewidziało, że w nowym roku lekarze będą przede wszystkim kontynuować leczenie tych, u których nowotwór już stwierdzono. Realizację pakietu wypowiedziało już ponad 70 przychodni i 9 szpitali. Dyrektorzy tych placówek przekonują, że nie są w stanie leczyć pacjentów z nowotworami według zasad narzuconych przez Ministerstwo Zdrowia. O zerwaniu umowy myśli także dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

– Gdybym ja się zastosował ściśle do reguł gry, czyli do kontraktu, który mam podpisany z NFZ, to z naszego Centrum Onkologii odeszłoby bez udzielenia świadczeń 80 procent pacjentów poradni – dodał dyrektor WCO.

Pakiet w obecnej formie nie pozwala na łączenie różnych procedur. Nie przewiduje przetaczania krwi czy żywienia pozajelitowego.

– Okazuje się, że – wręcz można powiedzieć – jest to swoiste sypanie piasku w tryby – podkreślił prof. dr hab. Piotr Milecki.

Minister zdrowia podobno wsłuchuje się w głosy krytyczne. Czas pokaże, czy wyciągnie z nich jakieś konsekwencje. W Polsce każdego roku na raka zapada około 150 tysięcy osób, 300 tysięcy żyje z chorobą. Według onkologów – w ciągu dziesięciu lat liczba zachorowań wzrośnie o jedną czwartą.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl