fot. flickr.com

Komitet Stały Rady Ministrów o projekcie ustawy dot. finansowania służby zdrowia

Projektem ustawy dotyczącym finansowania służby zdrowia zajmie się dziś Komitet Stały Rady Ministrów. Zmiany mają zagwarantować stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB. Jak zapowiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, projekt realizuje to, czego oczekują protestujący lekarze rezydenci, ale „troszeczkę wolniej”.

Lekarze rezydenci protestują od 2 października. Część z nich prowadzi protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. Domagają się oni m.in. wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat.

Dziś projektem ustawy dotyczącym finansowania służby zdrowia zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów. Dokument został przygotowany przez resort zdrowia. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówił, że projekt będzie odpowiedzią na to, czego oczekują lekarze rezydenci. Postulat zostanie spełniony, ale w innym czasie. Mówiąc o różnicy dotyczącej tempa zmian, minister podkreślał, że „Rząd musi być nie tylko pełen życzeń, ale również odpowiedzialny i rozważny w swoich działaniach”. Dokument w przyszłym tygodniu będzie przedmiotem obrad rządu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj