Filipiny: ważny islamistyczny dowódca najpewniej zginął w Marawi

Jeden z najważniejszych malezyjskich bojowników islamistycznych Mahmud Ahmad najpewniej zginął w walkach, do których doszło w nocy ze środy na czwartek w mieście Marawi na południu Filipin – poinformowała w czwartek filipińska armia.

W starciach zginęło w sumie 13 rebeliantów.

Zastępca dowódcy operacji w Marawi płk Romeo Brawner powiedział, że w sprawie toczy się śledztwo, przesłuchiwani są jeńcy, ale armia uważa, że Mahmud Ahmad jest wśród zabitych.

Mahmud Ahmad, alias Abu Handzalah, to kluczowy dowódca w okupowanym od maja przez islamistów mieście Marawi. Niektórzy eksperci uważają, że mógł on być następcą zlikwidowanego w poniedziałek przez wojsko Isnilona Hapilona, jednego z szefów powiązanego z Państwem Islamskim (IS) sojuszu dżihadystycznych ugrupowań. Hapilon kierował islamistyczną rebelią w Marawi.

We wtorek prezydent Filipin Rodrigo Duterte oświadczył, że Marawi zostało wyzwolone. Tymczasem armia filipińska twierdzi, że przebywa tam jeszcze ok. 30 bojowników islamistycznych i że przetrzymują oni ok. 20 zakładników.

Konflikt w Marawi na wyspie Mindanao wybuchł w maju, gdy siły rządowe próbowały aresztować Hapilona. Armia twierdzi, że sprowokowało to dżihadystów do próby przejęcia kontroli nad miastem w celu przekształcenia go w kalifat, jak uczyniło IS w Iraku i Syrii.

W wyniku konfliktu z rejonu walk uciekło prawie 500 tys. ludzi. Według danych rządowych zginęło tam ponad 800 osób, w tym dżihadyści, cywile i wojskowi.

Zdecydowana większość mieszkańców Filipin to katolicy, natomiast na wyspie Mindanao dużą grupę stanowią muzułmanie.

PAP/RIRM

drukuj