Filipiny i Chiny wydały oświadczenie o wszechstronnej współpracy

Przywódcy Filipin i Chin zdecydowali o podniesieniu wzajemnych relacji do rangi „wszechstronnej współpracy strategicznej” – wynika ze wspólnego oświadczenia obu krajów ogłoszonego w środę na zakończenie wizyty w Manili prezydenta ChRL Xi Jinpinga.

Komunikat uzgodniono na wtorkowym spotkaniu Xi z przywódcą Filipin Rodrigo Dutertem w pałacu prezydenckim w Manili. Prezydent Duterte oświadczył, że oba kraje są gotowe rozpocząć „nowy rozdział otwartości i współpracy”, a Xi ocenił, że powinny być „dobrymi sąsiadami”.

Stosunki chińsko-filipińskie były w ostatnich latach dość napięte, m.in. ze względu na toczony przez oba kraje spór terytorialny o wyspy na Morzu Południowochińskim. Znacznie ociepliły się jednak po objęciu w 2016 roku prezydentury przez Dutertego, który zdystansował się od Waszyngtonu i ogłosił chęć zbliżenia z Pekinem.

Obie strony zgodziły się, że w ich relacjach nastąpił „pozytywny zwrot”, choć aby „osiągnąć istotne korzyści z zainicjowanych porozumień”, konieczne jest zwiększenie wysiłków – napisano w oświadczeniu, opublikowanym w całości przez chińską agencję prasową Xinhua.

Jeden z 31 punktów komunikatu poświęcono sprawie Morza Południowochińskiego. Według dokumentu obie strony „wymieniły opinie” na jego temat i „ponownie zapewniły, że sporne kwestie nie są stanowią całości dwustronnych relacji”. Zobowiązały się też do rozwiązywania sporów metodami pokojowymi w zgodzie z prawem międzynarodowym, w tym z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza z 1982 roku.

Podpisana w 1982 roku na Jamajce konwencja określa zasady, na jakich państwa nadmorskie mają prawo utrzymywać wody terytorialne i wyłączne strefy ekonomiczne.

Chińskie władze odrzuciły jednak międzynarodowy arbitraż w sprawie sporów terytorialnych z innymi krajami o obszary Morza Południowochińskiego. W 2016 roku międzynarodowy trybunał arbitrażowy w Hadze uznał, że Chiny naruszają suwerenność Filipin swoimi działaniami w wyłącznej strefie ekonomicznej tego państwa.

W środowym wspólnym oświadczeniu Chiny ponownie wyraziły również poparcie dla „wysiłków filipińskiego rządu w walce z nielegalnymi narkotykami i związaną z nimi przestępczością”. Prezydent Duterte prowadzi na Filipinach brutalną kampanię antynarkotykową, w ramach której bez procesu zabito tysiące podejrzanych.

Prezydenci obu krajów zgodzili się również, że istotnym elementem ich relacji jest współpraca wojskowa, m.in. w zakresie przeciwdziałania terroryzmowi, pomocy humanitarnej, akcji ratowniczych oraz misji pokojowych – napisano w komunikacie.

Podczas wizyty Xi w Manili podpisano 29 dwustronnych umów, wśród nich wstępne porozumienie o współpracy w sektorze ropy i gazu oraz szereg umów dotyczących edukacji, kultury, utworzenia parku przemysłowego i procedur fitosanitarnych związanych z eksportem filipińskich kokosów.

PAP/RIRM

drukuj