fot. PAP/EPA

W ciągu 24 godzin 20 chińskich samolotów naruszyło strefę obrony powietrznej Tajwanu

Jak poinformowało dzisiaj rano ministerstwo obrony Tajwanu w ciągu ostatnich 24 godzin 20 chińskich samolotów i dronów naruszyło strefę obrony powietrznej tej wyspy.

Komunikat ministerstwa podkreśla, że zidentyfikowano m.in. myśliwce Su-30 i J-10, samolot do zwalczania okrętów podwodnych i dron bojowy dalekiego zasięgu TB-001. Część chińskich maszyn przekroczyło tzw. linię mediany w Cieśninie Tajwańskiej oddzielającą wyspę od Chin kontynentalnych.

Linia ta do niedawna stanowiła nieoficjalną barierę między Tajwanem i Chinami, ale od 2022 r. chińskie samoloty regularnie ją przekraczają.

Demokratycznie rządzony Tajwan, który Chiny uważają za swoje terytorium i dążą do jego wchłonięcia, już od trzech lat uskarża się na narastającą presję militarną Pekinu.

W ubiegłą sobotę Chiny przeprowadziły prowokacyjne manewry lotnicze i morskie wokół Tajwanu, aby dać wyraz swojemu niezadowoleniu z krótkiego, nieoficjalnego pobytu w USA tajwańskiego wiceprezydenta Williama Lai.

Jak informuje Reuters, chińskie ministerstwo obrony nie odpowiedziało w sobotę na prośby o komentarz.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl