XXV Światowy Dzień Chorego

W Kościele katolickim obchodzony jest dziś XXV Światowy Dzień Chorego. Ma on uwrażliwiać na wartość ludzkiego cierpienia i zachęcić do wspierania chorych oraz im służących. Z tej okazji w wielu szpitalach odprawiane są okolicznościowe Msze św. w intencji chorych.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 11 maja 1992 r. – w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie. Był obchodzony co roku w którymś z sanktuariów maryjnych w różnych częściach świata; od 2009 r. – zgodnie z wolą papieża Benedykta XVI – obchody mają charakter diecezjalny.

W tym roku, decyzją papieża Franciszka, nadzwyczajne obchody tego dnia odbędą się – tak jak przed 25 laty – w Lourdes. Legatem na te uroczystości Ojciec Święty mianował ks. kard. Pietro Parolina.

Hasłem XXV Światowego Dnia Chorego są słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Łukasza: „Zdumienie tym, czego dokonuje Bóg: <<wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny>>”. Papież Franciszek na kanwie tego hasła przypomina, że dzień ten jest okazją do zwrócenia szczególnej uwagi na sytuację chorych i cierpiących. Jednocześnie zachęca tych, którzy poświęcają się na ich rzecz: rodzin, pracowników służby zdrowia i wolontariuszy, do dziękowania za otrzymane od Pana powołanie towarzyszenia chorym braciom.

Ponadto obchody te – wskazuje papież Franciszek – odnawiają w Kościele dynamikę duchową, aby coraz lepiej wypełniać tę zasadniczą część jego misji, która obejmuje posługę ostatnim, chorym, cierpiącym, wykluczonym i usuwanym na margines.

„Z pewnością czas modlitwy, liturgii eucharystycznej i namaszczenia chorych, dzielenie się z chorymi, a także pogłębienie wiedzy bioetycznej i teologiczno-pastoralnej, które będą miały miejsce w tych dniach w Lourdes wniosą nowy ważny wkład w tę posługę” – podkreśla w orędziu papież Franciszek.

Ponowił on także deklarację o swej modlitewnej solidarności i poparciu dla lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy i wszystkich mężczyzn i kobiet konsekrowanych, zaangażowanych w posługę chorym i cierpiącym; dla instytucji kościelnych i świeckich, które działają w tym obszarze; a także dla rodzin, które z miłością opiekują się swoimi chorymi krewnymi.

Podczas Światowego Dnia Chorego w całym kraju odbywać się będą uroczyste Msze św., odwiedziny chorych przez duszpasterzy i biskupów w szpitalach, bezpłatne porady lekarskie oraz zbiórki na leczenie i rehabilitację dzieci – to stałe punkty diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorych.

Dziś i dniach kolejnych odbędą się one już po raz dwudziesty piąty, a w ich przygotowanie włączają się zakony, hospicja, medycy oraz wspólnoty parafialne. Organizatorzy apelują o jak najliczniejszy udział, zwłaszcza osób chorych, oraz o pomoc w ich dotarciu na Eucharystie.

W nagraniu wideo, zamieszczonym na stronie Archidiecezji Warszawsko-Praskiej z okazji przypadającego w sobotę Światowego Dnia Chorego, ks. abp Henryk Hoser podkreślił, że mówi do chorych jako jeden z nich, „jako ten, który doznał bardzo głębokiego cierpienia, trudnej choroby, śmiertelnej choroby, która zostawiła jeszcze swoje ślady”.

Ks. Arcybiskup zachęcił chorych do szukania sensu cierpienia, które ich spotkało, żeby „nie było nieznośne”.

– Skoro Chrystus zbawił świat przez cierpienie i swoją śmierć, włącza nas do tego dzieła. Możemy powtórzyć słowa św. Pawła – że w moim ciele dopełniam udręk Chrystusowych – w Jego ciele, którym jest Kościół. W ten sposób wraz z Chrystusem nosimy Jego krzyż, i w ten sposób stajemy się jednymi z tych, którzy zbawiają świat. Życzę wam, żeby sens tego cierpienia stał się naszym wspólnym darem i żebyśmy mogli rzeczywiście podjąć krzyż Chrystusowy – powiedział ks. abp Hoser.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl