fot. facebook.pl

We wtorek spotkanie przedstawicieli MZ z producentami opatrunków dla chorych na EB

Przedstawiciele resortu zdrowia spotkają się we wtorek z producentem opatrunków dla chorych na EB. Rozmowy będą dotyczyły wysokości cen tych wyrobów.

W ostatnich dniach chorzy na pęcherzowe oddzielanie naskórka oraz ich rodziny alarmowali, że nie stać ich na pielęgnację z powodu wzrostu cen.

Od nowego roku koszt opatrunków wzrósł bowiem z kilkuset do kilku tysięcy złotych. Petycję do rządu w tej sprawie podpisało już kilkanaście tysięcy osób.

Małgorzata Liguz, wiceprezes Stowarzyszenia Debra Kruchy Dotyk pomagającego chorym na EB, podkreśliła, że z Ministerstwa Zdrowia płyną sygnały, iż problem podwyżki zostanie rozwiązany.

– Podwyżka cen już jest i jej się cofnąć nie da. Na pewno przez najbliższe dwa miesiące nasi podopieczni, chorzy na EB, będą, jeżeli nie mają zapasu, kupować przez jakiś czas opatrunki po podwyższonej cenie. Mam sygnał z Ministerstwa, że najwyżej będzie to dwa miesiące. Po dwóch miesiącach będzie obniżka, może nawet te, na których nam zależy, będą bezpłatne. We wtorek przedstawiciele MZ spotykają się z producentem tych opatrunków, natomiast my spotykamy się w środę, również w Ministerstwie Zdrowia w tej sprawie, jak również w sprawie utworzenia Centrum Referencyjnego, czyli leczenia takich dzieci – poinformowała Małgorzata Liguz.

Pod nazwą pęcherzowe oddzielanie się naskórka kryje się grupa rzadkich, genetycznie uwarunkowanych schorzeń polegających m.in. na zaburzeniach w połączeniu naskórka ze skórą właściwą.

Osoby z EB, których jest w Polsce kilkaset, mają niezwykle delikatny, podatny na urazy naskórek i nawet małe podrażnienie powoduje rozległe rany. Na tę chorobę chorują głównie dzieci.

RIRM

drukuj