[TYLKO U NAS] T. Latos: Wspólnymi siłami, nie tylko rządu, ale Parlamentu i opozycji – naprawimy ochronę zdrowia

Stworzenie modelu współdziałania z gminami i powiatami, uszczelnienie systemu finansowania oraz przeorganizowanie struktury na bardziej efektywną – to działania, jakie należy podjąć, by zreformować polską służbę zdrowia – akcentował Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia podczas rozmowy z TV Trwam News.  

Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowego expose w Sejmie zapowiedział, że jedna z priorytetowych reform będzie dotyczyła służby zdrowia. Chodzi m.in. o skokowy wzrost jej finansowania do 6 proc. PKB w ciągu kilku lat [więcej].

– Bardzo cieszę się, że zdrowie zostało tak wyeksponowane, bo to jest coś, na czym Polakom niezwykle zależy, a co w dalszym ciągu nie funkcjonuje jeszcze tak, jakbyśmy chcieli. Dobrze, że pan premier duży nacisk postawił na zdrowie (…). Mam nadzieję, że wspólnymi siłami, nie tylko rządu, ale Parlamentu, również opozycji, naprawimy ochronę zdrowia. Jest wiele zaległości związanych z finansowaniem, ale również chociażby z nierozwiązanym problemem wynikającym z umieralności, która jest największa w przypadku chorób nowotworowych i chorób układu krążenia. Trudne zadanie, ale możliwe do zrealizowania – podkreślił Tomasz Latos.

Prezes Rady Ministrów mówił także o uruchomieniu w najbliższym czasie dwóch programów, które unowocześnią polską służbę zdrowia. Pierwszy z nich to budowa Narodowego Instytutu Onkologii. Z kolei drugą inicjatywą jest powstanie Narodowego Programu Zdrowia Kardiologicznego.

– Oznacza to nie tylko nowoczesne badania, ale również nowoczesną organizację i – mam nadzieję – nowy, lepszy pomysł, jak rozwiązać problemy onkologiczne. Nie chodzi o to, by stworzyć pewną górę, gdzie będą trafiały najtrudniejsze przypadki, ale żeby zorganizować też pewien model działania i współdziałania z poszczególnymi gminami. Część tych procedur można i należy wykonywać na dole – w poszczególnych gminach i powiatach, ale oczywiście musi być też pewna linia, którą podmiot wiodący będzie prowadził, narzucał, proponował –  tłumaczył polityk.

Mateusz Morawiecki w expose nawiązał również do kwestii uszczelnienia finansowania służby zdrowia.

– Wszyscy mówią od dawna, że część pieniędzy w ochronie zdrowia jest marnowana. Nie chodzi tylko o to, aby dosypać pieniędzy do wciąż zbyt małego budżetu ochrony zdrowia (…), ale jednocześnie wykonajmy drugi i trzeci krok: uszczelnienie, jak również  przemodelowanie tego systemu tak, aby stał się bardziej efektywny. To wymaga określonych zmian, również związanych z mentalnością, ale przede wszystkim z organizacją ochrony zdrowia – ocenił Tomasz Latos.

RIRM

drukuj