[TYLKO U NAS] Z. Gryglas: Myślę, że dla rządu kluczowym aspektem będzie kwestia budowy mieszkań

Dzisiaj Polacy mieszkają rzeczywiście w bardzo małych mieszkaniach. Poprawiliśmy trochę drogi, ale nadal mieszkamy w bardzo małych mieszkaniach. Młodzi ludzie często nie są w stanie „pójść na swoje”, bo po prostu nie stać ich na kupno choćby najmniejszej kawalerki, by to życie zacząć. To jest program trudniejszy niż Rodzina 500 plus. To jest program bardzo złożony, wymagający szerokiego działania na terenie całego kraju – powiedział w rozmowie z red. Szymonem Kozupą z TV Trwam wiceprezes partii Porozumienie Zbigniew Gryglas.  

Zbigniew Gryglas ocenił, że po zmianie na stanowisku premiera zostanie utrzymana dotychczasowa polityka społeczna.

– Te zadania rządu w zakresie polityki społecznej będą utrzymane. Dochodzą nowe zadania o charakterze wybitnie gospodarczym. Pan premier w Pałacu Prezydenckim mówił o tym, że będą takie trzy zasadnicze priorytety: rodzina, praca i mieszkanie – przypomniał rozmówca TV Trwam.

W kwestii polityki zagranicznej premier Morawiecki ma za zadanie zrealizować dwa cele: wywalczyć pieniądze z kolejnej perspektywy budżetowej UE oraz zadbać o równe warunki konkurencyjności dla polskich producentów i firm w Europie – wskazał wiceprezes partii Porozumienie.

– W sferze zagranicznej widzę dwa wielkie obszary bitwy, które pan premier musi stoczyć. Wierzę, że obie bitwy wygra. Pierwsza dotyczy kolejnej perspektywy budżetu Unii Europejskiej, czyli pieniędzy na dalszą modernizację Polski. My tych pieniędzy ciągle potrzebujemy, bo przez te 50 lat komunizmu nie jest tak łatwo. Druga sprawa – mówił o tym pan premier podczas Kongresu 590 w Rzeszowie – dzisiaj polskie firmy wychodzą zewnątrz, na rynki zagraniczne. Polskie produkty i polskie usługi są coraz bardziej atrakcyjne, konkurują z tymi zachodnimi. Dostrzegli to także nasi konkurenci z Zachodu i próbują nam tę rywalizację utrudnić, w sposób nie zawsze fair, rozmaitymi regulacjami. Musimy zadbać o to, żeby warunki konkurowania dla polskich przedsiębiorstw były równe, by ich prawa nie były ograniczane – akcentował polityk.

Odnosząc się do kwestii polityki mieszkaniowej rządu Zbigniew Gryglas podkreślił, że na tym polu jest jeszcze wiele do zrobienia, choć konkretne działania zostały już rozpoczęte.

– Dzisiaj w ok. 60 lokalizacjach ten program (Mieszkanie plus – red.) został rozpoczęty. Gmin mamy ok. 2,5 tys., więc jeszcze bardzo daleka droga przed nami. Może nie w każdej gminie ten program będzie realizowany, ale w większości powinien być, żeby ten zasięg był na miarę naszych oczekiwań. Naprawdę jeszcze dużo pracy przed nami – zaznaczył.

Popieram pomysł wprowadzenia dwukadencyjności w samorządach. Jednocześnie warto jednak przedłużyć okres trwania pojedynczej kadencji do 5 lat, aby można było zrealizować pewne średniookresowe zadania – powiedział poseł.

– Co do dwukadencyjności muszę powiedzieć, że się zgadzam z tą ideą, bo zwyczajnie po dwóch kadencjach przychodzi już pewien okres wypalenia, braku energii do działania dla obywateli, dla społeczności lokalnych. Dobrze, gdy wejdą nowi ludzie, z nowymi pomysłami, z nową energią. My jedynie, jako Porozumienie, zaproponowaliśmy wydłużenie w takiej sytuacji kadencji do 5 lat i myślę, że to jest racjonalne rozwiązanie, bo 4 lata to trochę krótki okres, by zrealizować przedsięwzięcia o takich średniookresowym charakterze – wyjaśnił rozmówca TV Trwam.

RIRM

drukuj