Premier M. Morawiecki: Rada Ministrów zgodnie przyjęła dokument dot. priorytetów polityki zagranicznej

Rada Ministrów bardzo zgodnie przyjęła dokument dotyczący naszej polityki zagranicznej i priorytetów polityki zagranicznej na 2019 r. – powiedział w środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Podczas środowego posiedzenia rządu szef MSZ Jacek Czaputowicz przedstawił informację o założeniach polityki zagranicznej na 2019 r.

„Na dzisiejszej Radzie Ministrów minister Jacek Czaputowicz poinformował o tym, że kilkadziesiąt poprawek, różnych propozycji, uwag, sugestii zostało w ogromnej większości przyjętych wcześniej i ten zarys kierunków polskiej polityki zagranicznej – który został zaproponowany na Radzie Ministrów – został w pełni przyjęty i będzie realizowany w nadchodzących 12 miesiącach” – mówił szef rządu.

Premier Morawiecki zaznaczył, że wiele aspektów dokumentu dotyczyło dłuższej perspektywy czasu.

„Rada Ministrów bardzo zgodnie przyjęła ten cały dokument dotyczący naszej polityki zagranicznej, priorytetów polityki zagranicznej” – dodał premier.

O założeniach polityki zagranicznej szef MSZ wypowiedział się we wtorek podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem fińskiej dyplomacji Timo Soinim. Czaputowicz podkreślił, że informacja w sprawie założeń – jak co roku – będzie podstawą expose, które wygłosi w Sejmie w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Jak dodał, w części dokumentu dotyczącej otoczenia międzynarodowego Polski, „zwraca uwagę na pewne zagrożenia”, w tym: kryzys instytucjonalny i aksjologiczny w UE, zagrożenie Europą dwóch prędkości, Brexit oraz rewizjonistyczną politykę Rosji, która „ciągle pozostaje pewnym wyzwaniem dla polskiej polityki zagranicznej, któremu należy sprostać”.

„Rosja – i zwłaszcza ostatnie działania na Morzu Azowskim, świadczą o tym, że nie tylko dla Polski, ale także dla innych państw czy organizacji międzynarodowych, takich jak UE, Sojusz Północnoatlantycki, OBWE – stanowi poważne wyzwanie” – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

PAP/RIRM

drukuj