Prezydent A. Duda do żołnierzy PKW Rumunia: Bądźcie pewni wdzięczności państwa za służbę 

Prezydent Andrzej Duda podziękował polskim żołnierzom za służbę w Rumunii. Polski Kontyngent Wojskowy wchodzi w skład wielonarodowych sił NATO stacjonujących w ramach wysuniętej obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego w regionie Morza Czarnego. 

Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych podczas wizyty w Rumunii towarzyszy m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Prezydent i szef MON-u wzięli udział w wigilijnym spotkaniu z żołnierzami. Wręczono także odznaczenia.

Kiedy w 2016 roku zdążaliśmy do szczytu NATO w Warszawie, starając się o sojuszniczą obecność NATO w Polsce, mówiliśmy, że jesteśmy solidarni a solidarność oznacza nie tylko to, że potrzebujemy sojuszniczej obecności u nas, ale że jesteśmy gotowi nieść do innych naszych przyjaciół tę sojusznicza obecność, czyli bezpieczeństwo. Tu w Rumunii, na południe od Polski, to państwo – nasi żołnierze – jesteście reprezentacją tej właśnie polskiej obecności i tego bezpieczeństwa. Wspólnego bezpieczeństwa, na którym nam tak bardzo zależy – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Polski Kontyngent Wojskowy w Rumunii liczy ok. 230 żołnierzy, którzy pochodzą  z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu.

Polska kompania zmotoryzowana jest wyposażona w 14 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, jej uzbrojeniem są m.in. granatniki i moździerze.

Głównym zadaniem PKW jest wspólne szkolenie pod auspicjami Wielonarodowej Dywizji Południowy Wschód.

RIRM/PAP

drukuj