A. Duda: Polska jest gotowa wspierać poszkodowanych przez konflikt na Bliskim Wschodzie

Polska jest gotowa wspierać poszkodowanych przez konflikt na Bliskim Wschodzie. To nasz humanitarny obowiązek – zapewnił Prezydent RP Andrzej Duda na wczorajszej konferencji GLOBSEC 2017 w Bratysławie.

Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego wziął udział w Bratysławie w konferencji GLOBSEC 2017. Był tam pytany m.in. o kwestię pomocy uchodźcom.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że przede wszystkim trzeba zapobiegać powstawaniu fal migracyjnych, dążąc do pokoju w regionie. Przypomniał, że polskie wojska są obecne na Bliskim Wschodzie.

– To jest właśnie sposób zapobiegania. Chcemy, żeby konflikty zbrojne jak najszybciej się zakończyły, aby w tych państwach jak najszybciej zaistniał pokój, żeby ludzie mogli wrócić do swoich domów, spokojnie żyć, bo to automatycznie oznacza, że nie będzie żadnej fali migracyjnej i to zadanie jest dzisiaj najważniejsze. Natomiast jeżeli będzie trzeba na Bliskim Wschodzie wspierać tych, którzy chroniąc swoje życie muszą opuszczać swoje domy, jeżeli trzeba będzie im zapewnić bezpieczeństwo, to oczywiście Polska będzie się w to włączała, bo uważamy, że to jest nie tylko nasz obowiązek jako państwa członkowskiego Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale to jest po prostu nasz humanitarny obowiązek – powiedział prezydent Andrzej Duda.

O kryzysie migracyjnym rozmawiają także przywódcy państw G7. Na Sycylii trwa szczyt grupy najbardziej wpływowych państw świata. G7 zrzesza Francję, Japonię, Kanadę, Niemicy, UE, USA, Wielką Brytanię i Włochy.

RIRM

drukuj