fot. PAP/Przemysław Piątkowski

Premier M. Morawiecki: Polska powinna mieć instrument zapobiegający przejęcia mediów przez podmioty zewnętrzne

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska powinna mieć instrument, który może zapobiegać przejęciom mediów przez podmioty zewnętrzne. Szef rządu odniósł się w ten sposób do złożonego w Sejmie projektu noweli ustawy o radiofonii i telewizji. Dzięki niej Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie mogła przeciwdziałać przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza Unii Europejskiej. Autorem projektu jest grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Premier Mateusz Morawiecki pytany o projekt podkreślił, że media pełnią szczególną funkcję w społeczeństwie: informują albo nie informują we właściwy sposób.

– W związku z tym odpowiedzmy sobie na pytanie: Czy Polska powinna mieć instrument, który może zapobiegać przejęciom jakiejś firmy przez firmę zagraniczną, przejęciom kontroli nad nią, czyli 51 proc? Odpowiadam sobie na to pytanie „Oczywiście, że tak”. Jestem zdumiony, że już wcześniej czegoś takiego w parlamencie nie zrobiliśmy, ale oczywiście jestem bardzo zbudowany tym, że chcemy się tym zająć. Te przepisy mają zapobiec przejmowaniu przez zewnętrzne podmioty – podmiotów w Polsce i wypływaniu na debatę medialną, wpływanie na opinię publiczną przez podmioty zewnętrzne bez zgody polskiego regulatora – wyjaśnił premier.

Proponowane przepisy mogą mieć wpływ na funkcjonowanie TVN. Ich konsekwencją może być nieprzyznanie koncesji na nadawanie amerykańskiemu koncernowi Discovery.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl