fot. PAP/Piotr Polak

Dyskusje na temat Polskiego Ładu

Jarosław Gowin usłyszał dwie propozycje, które mają go przekonać do poparcia Polskiego Ładu. Tymczasem, na łamach jednego z dzienników, prezes PiS-u Jarosław Kaczyński wyraził uwagi pod adresem lidera Porozumienia.

Jarosław Kaczyński wielokrotnie podkreślał, że Polski Ład ma na celu całkowitą zmianę w systemie podatkowym. System regresywny ma być zastąpiony systemem progresywnym, na czym mają skorzystać zwłaszcza ci, którzy zarabiają mniej. W ocenie prezesa PiS-u obecny system się nie sprawdził.

„Mimo wszystko ma ona swoich zażartych obrońców, używających jeszcze do tego manipulacji, że oto stoją po stronie klasy średniej” – powiedział Jarosław Kaczyński, wicepremier.

Po taki argument sięgał Jarosław Gowin. Dlatego trudno tych słów prezesa PiS-u nie odebrać jako zarzutu wobec lidera Porozumienia.

– Przedstawiliśmy naszą ocenę dotychczasowych propozycji. Delikatnie mówiąc, jest to powściągliwa ocena – wyjaśnił Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.

Taką ocenę rozwiązań podatkowych w Polskim Ładzie Jarosław Gowin przedstawił premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. W odpowiedzi usłyszał dwie nowe propozycje, które mają go przekonać do zmiany zdania.

– One dotyczą rozwiązań, które zmniejszyłyby skalę obciążeń podatkowych przynajmniej dla części przedsiębiorców. Dotyczą także innego ważnego elementu dyskusji, jaka toczy się między Porozumieniem i PiS-em. Mam na myśli skutki finansowe dla samorządów – poinformował lider Porozumienia.

W ocenie Jarosława Gowina to samorządy poniosą konsekwencje podwyższenia kwoty wolnej do 30 tys. zł. Według ministra rozwoju, pracy i technologii – poprzez podwyżkę składki zdrowotnej – klasa średnia może stracić na Polskim Ładzie. Tych argumentów wicepremier używa teraz, choć wcześniej podpisał się pod deklaracją Polskiego Ładu w trakcie jego ogłoszenia, które miało być manifestacją jedności obozu władzy.

„Labilność decyzji pana premiera jest niestety stałym elementem naszej współpracy, a dokładnie problemów z nią związanych” – ocenił Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki kontynuuje objazd po kraju, w trakcie którego przekonuje Polaków, że nie stracą na Polskim Ładzie.

– Wspólnym mianownikiem całego Polskiego Ładu jest to, aby Polacy mogli zarabiać więcej – podsumował premier Mateusz Morawiecki.

Także Jarosław Kaczyński tłumaczył, że klasa średnia zyska na Polskim Ładzie albo w najgorszym wypadku nie straci. Stracą za to ci, którzy zarabiają najwięcej – mówił prezes PiS-u.

TV Trwam News

drukuj