Fot. W. Kompała / KPRM

Premier M. Morawiecki weźmie udział w konferencji poświęconej luce w podatku VAT

W południe na stadionie PGE Narodowy premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w konferencji poświęconej luce w VAT. To właśnie walka z mafiami VAT-owskimi daje dodatkowe środki w budżecie państwa.

Rząd wie jak walczyć z mafiami VAT-owskimi i gdzie są „zakopane” te pieniądze.

– Wyliczenia CASE – bezprecedensowa redukcja luki VAT o 23 mld zł w dwa lata! – tylko utwierdzają nas w tym, że w walce z oszustwami VAT wybraliśmy właściwe rozwiązania, które polepszyły standard życia Polaków i o które dziś pytają nas przywódcy z całego świata – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do szacunków Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.

Centrum podało, że według szybkich szacunków, luka w VAT w Polsce spadła z 14,7 proc. w 2017 r. do 7,2 proc. w 2018 r. A to oznacza, że „ w ciągu dwóch lat luka zmniejszyła się z blisko 40 mld zł w 2016 roku do niespełna 14 mld zł w 2018 roku. Wyższa ściągalność VAT-u w Polsce jest wyraźnie związana ze wzrostem dyscypliny płacenia podatków i spadkiem skali wyłudzeń – mówił dr Grzegorz Poniatowski z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. Dodał, że systemy informatyczne wdrożone przez Ministerstwo Finansów miały w tym niewątpliwe zasługi”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj