fot. PAP/Marcin Obara

Premier M. Morawiecki: Potrzebujemy zjednoczenia sił, które chcą Europy republikańskiej

Potrzebujemy zjednoczenia wszystkich sił, które chcą Europy rozsądnej, Europy solidarnej, Europy republikańskiej i Europy wielkiej – podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas debaty pt. „Europa naszych marzeń” podsumowującej spotkanie EKR Party Warsaw Summit.

Premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia stwierdził, że przed Europą stoi wielkie pytanie.

„Czy Europa pójdzie w kierunku republikańskim, w kierunku wspólnotowym, w kierunku, który łączy wolność i solidarność, czy stoczy się w stronę scentralizowanego, biurokratycznego molocha” – powiedział.

W ocenie szefa rządu, to fundamentalny wybór wewnętrzny, który będzie determinował los Europejczyków i los Polaków w najbliższych dekadach.

„To także wybór, który będzie rzutował na drugie wielkie pytanie, pytanie dotyczące zewnętrznych relacji Unii Europejskiej i roli Unii, roli Europy w całym świecie” – zaznaczył.

Premier zauważył, że żyjemy w czasach „geopolitycznego przełomu”, który zdarza się raz na kilka dekad, niekiedy raz na stulecie.

„Dziś więc Europa także musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chce być wielkim, ważnym globalnym graczem, graczem transatlantyckim, czy chce być podmiotem, czy raczej przedmiotem rozgrywanym przez wielkich tego świata, w szczególności czego mieliśmy najlepszy dowód w ostatnich 15 latach – rozgrywanym przez swojego wielkiego, niebezpiecznego dziś wiemy także, że i współcześnie barbarzyńskiego sąsiada, przez Rosję” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu w nawiązaniu do hasła spotkania postawił pytanie, jaka ma być „Europa naszych marzeń”.

„Trzeba przede wszystkim powiedzieć, że potrzebujemy zjednoczenia wszystkich sił, które chcą Europy rozsądnej, Europy solidarnej, Europy republikańskiej i Europy wielkiej” – powiedział.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl