fot. PAP/Radek Pietruszka

Wizyta szefowej Komisji Europejskiej w Polsce. Krzysztof Szczerski kandydatem na komisarza UE 

Nowa szefowa komisji Europejskiej gościła w czwartek w Polsce. Po spotkaniu z Ursulą von der Leyen premier Mateusz Morawiecki poinformował, że polskim kandydatem na komisarza w Unii Europejskiej będzie szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Warszawa to jedna z pierwszych europejskich stolic, którą odwiedziła przewodnicząca-elekt Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Kandydaturę szefowej komisji tydzień temu zatwierdził Parlament Europejski.

To bardzo ważna wizyta mówiła była niemiecka minister obrony przed rozmową z premierem Mateuszem Morawieckim.

– Bardzo istotne dla mnie było to, by po Berlinie i Paryżu przyjechać od razu do Warszawy. Polska jest ważnym państwem członkowskim Unii Europejskiej, państwem Europy Środkowo-Wschodniej – mówiła Ursula von der Leyen.

Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z nową przewodniczącą Komisji Europejskiej przedstawił polską kandydaturę do objęcia teki komisarza Unii Europejskiej.

– Zaproponowałem kandydaturę pana Krzysztofa Szczerskiego, która została również wypracowana we współpracy z panem prezydentem – powiedział szef polskiego rządu.

W polu zainteresowania Polski są teki związane z gospodarką i szeroko pojętą infrastrukturą.

Za nominację podziękował minister Krzysztof Szczerski.

„Po 20 latach wracam jako kandydat na komisarza. W międzyczasie pracowałem w Parlamencie Europejskim, byłem wiceszef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej i szefem sejmowej Komisji ds. UE, a przez ostanie lata zajmowałem się polityką zagraniczną prezydenta, więc zawodowo jestem aktywny w brukselskiej polityce od wielu lat” – zaznaczył szef gabinetu prezydenta RP.

Politolog dr Marceli Burdelski przypomniał, że Polska wybrała kandydata spośród innych nazwisk.

– Mówiło się o pani minister Emilewicz i ministrze Kwiecińskim, również przez wiele w sprawach europejskich obecny jest minister Konrad Szymański – akcentował ekspert.

Podczas rozmowy w cztery oczy premier Morawiecki i von der Leyen położyli nacisk na trzy główne tematy: zrównoważony rozwój, dobrobyt i bezpieczeństwo. Jak mówił po spotkaniu premier Mateusz Morawiecki rozmowa spełniła oczekiwania Polski w ogromnej liczbie spraw.

– Cała nasza rozmowa z Ursulą von der Leyen dotyczyła przyszłości, pozytywnej przyszłości dla Unii Europejskiej i dla Polski, jako jednego z kluczowych krajów Wspólnoty. Rozmawialiśmy o sprawach gospodarczych, ale związanych również z polityką migracyjną, energetyczną, klimatyczną – podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodał przewodnicząca Komisji jest bardzo otwarta na nowe pomysły. Premier wskazywał na konieczność wzmocnienia w całej Unii Europejskiej ściągalności podatku VAT. Ma to być rozwiązaniem na zmniejszający się budżet w związku z brexitem. Premier mówił także o nierównym traktowaniu polskich firm m.in. transportowych na rynku europejskim.

Sama przewodnicząca nie przedstawiła własnych pomysłów. Dziennikarzy interesowały słowa von der Leyen wypowiedziane przed spotkaniem.

– Co do niektórych zgodzimy się, co do niektórych pewnie się nie zgodzimy, są takie trudne tematy jak kwestie migracyjne i kwestie praworządności – mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Kwestia praworządności w naszym kraju nie była tematem rozmowy powiedział premier RP.

– Podczas dwu i pół godzinnej rozmowy ani razu pani przewodnicząca nie wspomniała o tej kwestii, ani razu nie poruszyliśmy tej kwestii. Ja oczywiście również jej nie poruszyłem, ponieważ uważam, że należy ten rozdział jak najszybciej zamknąć – akcentował Mateusz Morawiecki.

Jak zauważył prof. Tadeusz Marczak po spotkaniu nie można mówić o żadnych konkretach. Jednak niemiecka polityk może kontynuować działania poprzedniego szefa Komisji Europejskiej.

– Dotychczasowa postawa i wypowiedzi nowo wybranej przewodniczącej KE wskazują na kontynuację, z pewnością ta kontynuacja nie będzie miała już tak drastycznego charakteru – podkreślał politolog.

Przesłuchania kandydatów na komisarzy oraz głosowania Parlamencie Europejskim nad całym składem Komisji Europejskiej odbędą się po wakacjach.

TV Trwam News/RIRM

drukuj