fot. PAP/EPA

Premier Polski z wizytą na Węgrzech

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wizytę na Węgrzech. Szef polskiego rządu spotyka się z premierem Viktorem Orbanem, a także prezydentem Węgier Janosem Aderem. Zaplanowano też sesję plenarną delegacji polskiej i węgierskiej. 

To pierwsza bilateralna wizyta premiera Mateusza Morawieckiego. Polskę i Węgry łączą dobre relacje. Mamy szereg wspólnych celów oraz podobne spojrzenie na wiele kwestii, m.in. w ramach Unii Europejskiej. Władze w Warszawie i Budapeszcie są krytykowane za swoją podmiotową politykę przez Brukselę.

Podczas dzisiejszej wizyty premiera Mateusza Morawickiego na Węgrzech  poruszona zostanie kwestia praworządności. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski art. 7. pkt. 1 Traktatu o Unii Europejskiej, który mówi o naruszeniu unijnych wartości.

Europoseł i prof. Mirosław Piotrowski zauważa, że po przejściu do drugiego punktu art. 7, Polsce groziłyby sankcje. Nie chce tego jednak sama Bruksela – dodał.

– Główni decydenci, politycy Unii Europejskiej – zarówno pan Jean-Claude Juncker, jak i pan przewodniczący Rady (Europejskiej) Donald Tusk, a nawet pan Timmermans stwierdzili, że nie widzą finalnie możliwości wprowadzenia w życie tego traktatu. Przypomnę tylko wypowiedź pana Junckera sprzed ok. 2 miesięcy, kiedy twierdził, że zapowiedź innych krajów, że zablokują – a tak np. stwierdziły Węgry (…) – a priori faktycznie anuluje ten artykuł. Jak sądzę, temat ten zostanie podjęty przez pana premiera Mateusza Morawieckiego w rozmowie z premierem Węgier panem Viktorem Orbanem – mówił prof. Piotrowski.

Polska współpracuje z Węgrami w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Najwyżsi przedstawiciele Polski jak i Węgier odbywają regularne spotkania.

Premier Viktor Orban odwiedził Warszawę we wrześniu ubiegłego roku. Spotkał się wtedy z ówczesną premier Beatą Szydło, marszałkami Sejmu i Senatu, a także z szefem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.

RIRM

drukuj