PSP zainwestuje część funduszy z UE na walkę z zagrożeniami biologicznymi  

Państwowa Straż Pożarna część funduszy pozyskanych z UE zainwestuje w działania związane z zagrożeniem biologicznym. Będą to przygotowania na walkę z takim zagrożeniem, jakim jest Covid-19.

PSP otrzymała z unijnych środków ponad 800 mln zł, w ramach których chce realizować trzy projekty. Chodzi o zakup sprzętu, pojazdów i wyposażenia niezbędnego do prowadzenia akcji ratowniczych oraz usprawnienia systemu ratownictwa w transporcie kolejowym i drogowym.

O szczegółach powiedział rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

– Ten projekt kolejowy został rozszerzony i udało się pozyskać o 68 mln więcej niż zakładano wcześniej. Teraz w tym projekcie jest to już kwota 320 mln złotych i w ramach rozszerzania tego projektu Państwowa Straż Pożarna zakupi 20 samochodów (…) które przewożą maski, butle ze sprężonym powietrzem, zapasowe butle dla ratowników, którzy pracują w strefie zagrożenia. Mamy zamiar zakupić sprzęt do dekontaminacji i też kilka samochodów, takie – można powiedzieć – laboratoria na kołach, które będą mogły badać toksyczne, niebezpieczne substancje – wskazał Krzysztof Batorski.

PSP od początku włączyła się aktywnie w walkę z koronawirusem. Strażacy realizują dodatkowe zadania polegające m.in. na ozonowaniu i odkażaniu miejsc użytku publicznego. Na taką pomoc mogą również liczyć służby medyczne pogotowia ratunkowego. Ponadto druhowie dostarczają ochronne maseczki, robią zakupy żywności oraz rozwożą posiłki osobom objętym kwarantanną.

RIRM

drukuj