fot. TV Trwam News

Polska propozycja odtwarzania populacji żubra w Europie

Polska jest gotowa pomóc krajom europejskim w odtworzeniu populacji żubra na ich terytorium. Propozycja została bardzo pozytywnie przyjęta na forum Unii Europejskiej. Są już dwa państwa zainteresowane przyjęciem żubrów z Puszczy Białowieskiej.

Taką propozycję w październiku ubiegłego roku, na radzie ministrów środowiska Unii Europejskiej, złożył szef resortu prof. Jan Szyszko. O sprawie informowaliśmy już w grudniu.

Celem przekazania zwierząt ma być odtwarzanie siedlisk żubra w Europie. Obecnie, na terenie naszego kraju, żyje około tysiąca pięciuset sztuk. Przyjęcie sześciu żubrów zadeklarowała już Bułgaria. Z kolei Rumunia jest zainteresowania pozyskaniem zwierząt do hodowli zamkniętej.

Polska pomoże państwom, które przyjmą żubry, w stworzeniu warunków koniecznych do ich rozwoju.

 Żubry to ogromne bogactwo naszego państwa, które zachowaliśmy dzięki roztropnej polityce środowiskowej – mówi minister środowiska, prof. Jan Szyszko.

Mamy osobniki w Puszczy Białowieskiej, w Puszczy Boreckiej, w Bieszczadach, w Pszczynie. W związku z tym zaproponowałem, że Polska pomorze odtworzyć siedliska charakterystyczne dla niżu Europy Środkowej, podobne do tych, jakie występują w Białowieży (oczywiście w tych modyfikacjach klimatycznych). Jako gatunek testowy, że dobrze jest odtworzone to siedlisko i jest w stanie przyjąć żubra, damy również tego żubra. Ta nasza propozycja spotkała się z dużym uznaniem podczas rady ministrów Unii Europejskiej  – podkreśla prof. Jan Szyszko.

Minister Jan Szyszko dodaje, że celem inicjatywy jest również pokazanie Polski, jako kraju przyjaznego środowisku i dbającego o bioróżnorodność. Ma to być odpowiedź na krytykę, jaka często jest kierowana pod adresem Polski, w związku z podejmowaniem działań koniecznych w celu ochrony bioróżnorodności na terenie Puszczy Białowieskiej.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/TV Trwam News

drukuj