fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Min. M. Błaszczak: Jesteśmy świadomi zagrożeń ze Wschodu, ale również z Południa. Szczególnie chodzi o sprawę Bałkanów Zachodnich i kryzys migracyjny

Kraje Grupy Wyszehradzkiej są wrażliwe na zagrożenia dotyczące całej wspólny Unii Europejskiej i NATO płynące ze Wschodu, ale też z Południa i Północypowiedział szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1406954026483191812

Minister kontynuował dziś spotkanie z szefami resortów obrony pozostałych państw V4, czyli Węgier, Czech i Słowacji. Politycy odwiedzili Wielonarodową Dywizję Północny Wschód w Elblągu.

To ważne miejsce współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej w dziedzinie obronności – oświadczył minister Mariusz Błaszczak. Dodał, że służą tam żołnierze reprezentujący siły zbrojne wszystkich naszych państw.

– Jest to dowództwo natowskie, które buduje swoje zdolności, chroniąc wschodnią flankę NATO. Chciałbym podkreślić, że jesteśmy wrażliwi, jeżeli chodzi o zagrożenia dotyczące całej naszej Wspólnoty. Myślę tutaj o Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim, a więc jesteśmy zgodni co do tego, że 360 stopni, to jest ten punkt widzenia, z którym się wszyscy zgadzamy. Jesteśmy świadomi zagrożeń ze Wschodu, ale również z Południa, szczególnie chodzi o sprawę Bałkanów Zachodnich i kryzysów migracyjnych – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1406900591842971650

Szef MON dodał, że nasze kraje są też wrażliwe na wyzwania płynące z Północy. Minister poinformował też, że dyskusja przedstawicieli V4 dotyczyła m.in. przygotowań do pełnienia dyżuru bojowego w ramach Europejskiej Grupy Bojowej w 2023 r.

Spotkanie szefów MON państw V4 w Elblągu było ostatnim pod przewodnictwem naszego kraju ze względu na kończącą się prezydencję. 1 lipca przewodnictwo w grupie obejmą Węgry.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1406923067645964292

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl