fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1394188188621619202/photo/1

Gen. dyw. D. Ryczkowski wyznaczony na zastępcę dowódcy natowskiego dowództwa wsparcia

Minister obrony Mariusz Błaszczak wyznaczył gen. dyw. Dariusza Ryczkowskiego na stanowisko zastępcy dowódcy Połączonego Dowództwa Wsparcia – poinformowało dziś MON.

Jak podał resort na Twitterze, gen. Ryczkowski ma objąć stanowisko 1 czerwca.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1394188188621619202

Gen. Ryczkowski, który od 1 kwietnia był w rezerwie kadrowej, stał wcześniej na czele Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych odpowiadającego za wsparcie logistyczne wojska. Wcześniej był m.in. szefem Oddziału Infrastruktury i dyrektorem departamentu infrastruktury MON.

Połączone Dowództwo Wsparcia (Joint Support and Enabling Command, JSEC) to jedno z dwóch nowych dowództw, których powołanie zapowiedziano na szczycie Sojuszu w 2018 r. z myślą o usprawnieniu ruchu wojsk i sprzętu. Jedno z dowództw, ulokowane w USA, odpowiada za ruch przez Atlantyk; JSEC w niemieckim Ulm będzie odpowiadać za mobilność wojsk w Europie – także drogą powietrzną i przez wody terytorialne – usprawniając transport ludzi, sprzętu i zaopatrzenia do ćwiczeń lub działań wojennych na zapleczu NATO, z dala od rejonów flankowych, i w razie potrzeby ich przerzut na tereny objęte kryzysem lub wojną.

Dowódcą JSEC jest niemiecki generał broni Jürgen Knappe. Personel składa się z blisko 400 żołnierzy i cywilów z Albanii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Francji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Luksemburga, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Polski, Rumunii, Słowenii, Stanów Zjednoczonych Turcji, Węgier, Włoch i Wielkiej Brytanii. Pełną gotowość dowództwo ma osiągnąć w październiku br.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl