fot. pixabay.com

9. Ogólnopolski Szczyt Energetyczny

Wiceminister klimatu, Ireneusz Zyska, wskazał, że dynamika rozwoju OZE przekroczyła już plany zakładane w krajowym planie na rzecz klimatu oraz Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku. Polityk był jednym z panelistów sesji plenarnej 9. Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego, który odbywa się w Gdańsku.

Ireneusz Zyska ocenił, że fotowoltaika stoi obecnie u progu złotej dekady rozwoju. Zwrócił uwagę, że w 2015 r. mieliśmy ok. 4 tys. prosumentów. Dzisiaj jest ich ponad 600 tys.

– Widzimy spektakularny, dynamiczny wzrost w branży. Weszliśmy na krzywą wykładniczą, która wskazuje, że chociażby licząc rok do roku przyrost ilości prosumentów, a także jakbyśmy zsumowali moce zakontraktowane w ramach OZE w ciągu ostatnich 3 lat, to w roku 2025 możemy osiągnąć moc zainstalowaną 15 gigawatów. To nie jest tylko i wyłącznie wyścig z czasem czy chęci zdobycia uznania po stronie tych, który hołdują technologii OZE, wytwarzaniu zielonej energii, tylko my budujemy sprawny i dobrze funkcjonujący system energetyczny – powiedział wiceminister Ireneusz Zyska.

Wiceminister klimatu zwrócił uwagę, że cechą źródeł odnawialnych jest niestabilność. Dodał, iż w miksie energetycznym Polski będzie potrzebna energetyka jądrowa, energia wytwarzana w blokach gazowych oraz węgiel, z którego nie możemy natychmiast zrezygnować.

RIRM

drukuj