fot. pixabay.com

MKDNiS: Nieśmiertelnik członka załogi SS w zbiorach Muzeum Auschwitz

Do zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu trafił nieśmiertelnik należący do członka załogi SS w KL Auschwitz – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Jak podał resort, darczyńca – Tomasz Karasek z Danii – przekazał go za pośrednictwem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kopenhadze oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W uroczystości przekazania nieśmiertelnika, która odbyła się w MKDNiS, uczestniczyli dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński oraz przedstawiciel Ambasady RP w Kopenhadze.

„Nieśmiertelnik to kolejny obiekt, który pozyskało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Należał do niemieckiego strażnika z obozu Auschwitz – funkcjonariusza zbrodniczej formacji SS-Totenkopf-Sturmbann lub SS-Wachsturmbann (w skrócie SS-T.Stuba). Na nieśmiertelniku wybity jest napis +SS T.Stuba K.L. Auschwitz /816+” – podał resort kultury.

„W zbiorach Miejsca Pamięci Muzeum znajdują się przede wszystkim osobiste przedmioty pozostałe po ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Są tam jednak również pamiątki po sprawcach zbrodni. Przedmiotów z nimi związanych Muzeum posiada niewiele, ponieważ podczas ewakuacji członkowie załogi SS obozu zabrali swój ekwipunek, a jednocześnie zacierali ślady zbrodni oraz swojej działalności na tym terenie. W związku z tym każdy tego typu obiekt jest cenny, zarówno ze względów naukowo-badawczych, jak też wystawienniczych i edukacyjnych. Nieśmiertelnik będzie drugim tego typu przedmiotem w zbiorach Miejsca Pamięci” – napisano w komunikacie resortu.

PAP

drukuj