Wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych: Polskość z obozu Auschwitz-Birkenau jest bardzo dynamicznie wypierana

Przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych nie dostaną zaproszenia na styczniowe uroczystości wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Taką decyzję podjęła dyrekcja Muzeum Auschwitz. W imieniu zarządu głos w tej sprawie zabrała wiceprezes stowarzyszenia Urszula Kowalska. Jak zaznaczyła, „Polskość z obozu Auschwitz-Birkenau jest bardzo dynamicznie wypierana”.

Nie zgadzamy się na takie traktowanie Rodzin Polskich Ofiar przez dyrekcję muzeum. Mamy święte prawo, aby być 27 stycznia na uroczystościach. Proszę o to, aby prezydent Andrzej Duda zajął stanowisko w tej sprawie i opowiedział się po stronie polskich ofiar i ich rodzin. Polskość z obozu KL Auschwitz-Birkenau jest bardzo dynamicznie wypierana. Jesteśmy oburzeni brakiem reakcji ze strony polskich władz na działania dyrektora muzeum – zaznaczyła Urszula Kowalska.

Podczas 73. rocznicy wyzwolenia obozu, którą obchodzono 27 stycznia br., przedstawicielka stowarzyszenia Elżbieta Rybarska rozwinęła biało-czerwoną flagę. Muzeum Auschwitz było oburzone tym zachowaniem twierdząc, że rozwinięcie flagi przeszkadzało zaproszonym gościom. Dyrekcja muzeum zdecydowała więc o niewystosowaniu oficjalnych zaproszeń dla członków stowarzyszenia. Ich delegacja będzie mogła pojawić się na nich jedynie w sektorze otwartym, dostępnym dla wszystkich.

Zrzeszone w stowarzyszeniu rodziny polskich ofiar niemieckich obozów decyzję tę odbierają z przykrością i niedowierzaniem. Czują się ukarani za jedną biało-czerwoną flagę.

Dr Dariusz Kucharski, historyk, ma nadzieję, że podczas zbliżających się kolejnych obchodów rocznicy wyzwolenia Auschwitz upamiętnione zostaną godnie wszystkie ofiary tego niemieckiego obozu, a także dobrze potraktowani ich wszyscy potomkowie.

Miejmy nadzieję, że kolejna rocznica obchodów wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau będzie godnie upamiętniała wszystkie ofiary tego ludobójstwa. Musimy pamiętać, że ponad 20 narodów, grup etnicznych było mordowanych, bestialsko wykorzystywanych, w konsekwencji traciło życie w bardzo nieludzki sposób z ręki niemieckich katów. Mam nadzieję, że wszyscy zostaną w sposób godny i właściwy uhonorowani, jak również ich potomkowie, którzy dbają o pamięć po swoich przodkach, którym niestety było dane przebywać tę drogę oświęcimskiej tragedii i umierać w nieludzkich warunkach – zaznacza dr Dariusz Kucharski.

Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych prosi o należyte stanowisko odpowiedzialnych za dyskryminacje i poniżanie Rodzin Polskich Ofiar przez Muzeum Auschwitz w tej – jak podkreśla – haniebnej dla Polaków sprawie.

Poniżej zamieszczamy oświadczenie Muzeum Auschwitz:

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl