fot. gov.pl

Szefowie MSZ państw UE rozmawiali o relacjach z państwami Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu  

O relacjach z państwami Afryki Północnej w czasie pandemii i o bliskowschodnim procesie pokojowym rozmawiali podczas wideokonferencji ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Relacje z państwami Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu w dobie pandemii koronawirusa – to na ten temat rozmawiali szefowie MSZ państw Unii Europejskiej.

– Polska opowiada się za silnym zaangażowaniem Unii Europejskiej, wsparciem naszych południowych sąsiadów – państw Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu – w walce z pandemią. Zwróciłem uwagę, że ewentualny kryzys gospodarczy czy też niepokoje polityczne mogłyby negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo Unii – oznajmił Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych.

Pogłębienie kryzysu na Bliskim Wschodzie i w Afryce w praktyce może oznaczać kolejną falę migracyjną do walczącej z załamaniem ekonomicznym Europy.

Kolejnym tematem rozmów był proces pokojowy na Bliskim Wschodzie. Minister Jacek Czaputowicz podkreślił, że Polska, tak jak zdecydowana większość państw członkowskich Wspólnoty, jest przeciwko ewentualnej aneksji terytorium Palestyny przez Izrael. Chodzi o Zachodni Brzeg zamieszkiwany głównie przez Palestyńczyków.

– Wzywamy strony tego sporu, a także innych aktorów, takich przede wszystkim, jak Stany Zjednoczone czy inne państwa arabskie, do dialogu i znalezienia takiego rozwiązania, które będzie akceptowane przez wszystkie strony i będzie zgodny z prawem międzynarodowym – powiedział szef MSZ.

Podczas rozmów pojawił się temat dotyczący planowanego na czerwiec szczytu Partnerstwa Wschodniego. Ministrowie opowiedzieli się za jego organizacją z udziałem wszystkich państw członkowskich.   

TV Trwam News

drukuj