MSZ: W poniedziałek J. Czaputowicz spotka się z sekretarzem stanu USA

W czasie rozpoczynającej się w poniedziałek wizyty w Stanach Zjednoczonych szef MSZ Jacek Czaputowicz spotka się m.in. z amerykańskim sekretarzem stanu Mikiem Pompeo – poinformował dzisiaj resort dyplomacji.

Szef polskiego MSZ udaje się do USA w związku z planowaną na wtorek 22 maja debatą pod jego przewodnictwem w nowojorskiej siedzibie ONZ na temat znaczenia prawa humanitarnego i ochrony cywilów w konfliktach. W organizowanej w ramach polskiej prezydencji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ debacie weźmie udział m.in. sekretarz generalny Organizacji Antonio Guterres. Na marginesie debaty – jak podał resort spraw zagranicznych – Jacek Czaputowicz odbędzie ponadto serię spotkań dwustronnych.

Według zapowiedzi MSZ, w dniu poprzedzającym wizytę w siedzibie ONZ, szef dyplomacji uda się do Waszyngtonu, gdzie spotka się z sekretarzem stanu USA. Tematem rozmów szefów dyplomacji – jak podano w przekazanym PAP komunikacie – będą „m.in. perspektywy rozwoju współpracy polsko-amerykańskiej, relacje transatlantyckie oraz bezpieczeństwo regionalne i globalne, w tym przygotowania do tegorocznego szczytu NATO”.

Będzie to drugie spotkanie szefa polskiego MSZ z Mikiem Pompeo od marca 2018 r., kiedy to polityk ten został powołany przez prezydenta USA Donalda Trumpa na stanowisko sekretarza stanu, zastępując poprzedniego szefa amerykańskiej dyplomacji Rexa Tillersona. Pod koniec kwietnia Jacek Czaputowicz odbył z Pompeo krótką, kurtuazyjną rozmowę zapoznawczą na marginesie spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli.

Jak podkreślił resort dyplomacji, wizyta ministra w USA będzie „drugim wydarzeniem wysokiego szczebla” podczas prezydencji Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, po czwartkowej debacie otwartej poświęconej poszanowaniu prawa międzynarodowego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia i będzie w niej zasiadała do końca grudnia 2019 r. 1 maja rozpoczęło się miesięczne rotacyjne przewodnictwo Polski w RB ONZ. Po raz kolejny Polska obejmie prezydencję w Radzie w drugiej połowie 2019 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl