PAP/Paweł Supernak

Szef MSZ: Cele Polski i USA w polityce zagranicznej są zbieżne

Cele Polski i Stanów Zjednoczonych w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim w kwestii bezpieczeństwa – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Szef polskiej dyplomacji spotkał się we wtorek z amerykańskim sekretarzem stanu Mike Pompeo. Podziękował m.in. za służbę amerykańskich żołnierzy w Polsce.

Według ministra Jacka Czaputowicza, rozmowa z sekretarzem Mike Pompeo potwierdziła doskonały stan stosunków między obu państwami. Politycy przedyskutowali najważniejsze kwestie w relacjach dwustronnych i w polityce międzynarodowej.

Omówiono też plany rozszerzania obecności sił amerykańskich w Polsce. Dialog w tej sprawie ma być kontynuowany – zapowiedział minister spraw zagranicznych.

– Nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa. Podczas rozmów omówiliśmy plany dalszego rozszerzenia obecności sił amerykańskich w Polsce. Mam nadzieję na kontynuowanie dialogu politycznego w tej sprawie w najbliższych miesiącach z naszymi amerykańskimi partnerami. Z zadowoleniem przyjąłem zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do pełnej implementacji instalacji obrony przeciwrakietowej w Redzikowie – mówił minister.

Polska i USA potwierdziły również swój sprzeciw wobec Nord Stream 2 jako przedsięwzięcia szkodliwego dla bezpieczeństwa energetycznego Europy.

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz i sekretarz stanu Mike Pompeo odwiedzą w środę bazę NATO, w której stacjonują amerykańscy żołnierze. Następnie dyplomaci będą przewodniczyć rozpoczynającej się w Warszawie konferencji bliskowschodniej.

RIRM

drukuj