fot. PAP/EPA

Min. J. Czaputowicz wyraził gotowość do spotkania z wiceszefową KE na temat praworządności 

Szef polskiej dyplomacji wyraził gotowość do spotkania z wiceszefową Komisji Europejskiej Verą Jourovą na temat praworządności. Minister Jacek Czaputowicz zaznaczył, że taka prośba o spotkanie jak dotąd nie wpłynęła do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Brukselska urzędnik zapowiedziała pod koniec ubiegłego roku, że chce jak najszybciej pojechać z wizytą do Warszawy na rozmowy z polskimi władzami.

RMF FM podało, że nasze władze lekceważą propozycję spotkania z Jourovą.

– Pierwsze słyszę o problemach z wizytą komisarz i wiceprzewodniczącej Very Jourovej. Ja ją poznałem, dwa razy się z nią spotkałem jako minister spraw zagranicznych w poprzedniej kadencji. Gdyby tylko zgłosiła chęć – może taką zgłosiła, ale ona nie wpłynęła do MSZ ani do placówki – to będzie mile widziana, bo jest to nasz partner. Jesteśmy gotowi do rozmów, także nie widzę żadnych problemów – zaznaczył minister Jacek Czaputowicz.

W przyszłym tygodniu sprawą praworządności w Polsce zajmie się Parlament Europejski. Planowane jest także przyjęcie rezolucji.

Wczoraj dwudniową wizytę w naszym kraju zakończyła Komisja Wenecka. Delegacja przyjechała na wniosek marszałka Senatu. W środę lub czwartek spodziewana jest opinia Komisji ws. ustaw dyscyplinujących sędziów.

RIRM

drukuj