fot. Piotr Krupa

Szef polskiego MSZ z wizytą na Ukrainie

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz przebywa z oficjalną wizytą na Ukrainie. Jest pierwszym unijnym politykiem takiej rangi, który odwiedza ten kraj po zaognieniu konfliktu rosyjsko–ukraińskiego.

Wczorajsze spotkanie szefa polskiej dyplomacji z premierem Ukrainy zdominował temat ostatnich wydarzeń na Morzu Azowskim.

– Przekazałem wyrazy solidarności ze strony Polski i społeczeństwa polskiego dla Ukrainy i dla społeczeństwa ukraińskiego w tej trudnej sytuacji. Także w imieniu Unii Europejskiej jako pierwszy minister spraw zagranicznych odwiedzający Kijów po rozpoczęciu tego kryzysu – powiedział Jacek Czaputowicz.

Polska oraz inne kraje Unii Europejskiej naciskają na Moskwę, by ta przestrzegała prawa międzynarodowego.

– Rozmawialiśmy o dalszych możliwościach sankcji, bowiem Ukraina – co jest zrozumiałe – oczekuje od społeczności międzynarodowej jeszcze bardziej zdecydowanych działań – zaznaczył szef MSZ.

Bardzo dotkliwe dla Rosji byłoby zablokowanie budowy gazociągu Nord Stream II.

– Zdecydowanie ten projekt jest krytykowany przez premiera Hrojsmana jako sprzyjający realizacji interesów rosyjskich. Nasze stanowisko jest zbieżne – Ukraina oczekuje wstrzymania tego projektu – dodał szef polskiej dyplomacji.

Minister Jacek Czaputowicz rozmawiał z premierem Hrojsmanem także o relacjach polsko–ukraińskich oraz o zacieśnianiu współpracy gospodarczej. Problemem wciąż są kwestię historyczne. Kijów blokuje m.in. ekshumacje Polaków, którzy zginęli na terenach obecnej Ukrainy.   

– Zyskałem obietnice, że w tej sprawie pan premier będzie rozmawiał, czyniąc nadzieję, że być może dojdzie do przełomu – powiedział Jacek Czaputowicz.

Dziś przed rozpoczęciem oficjalnych rozmów delegacji Polski i Ukrainy szefowie dyplomacji obu państw złożyli kwiaty i wspólnie modlili się na polskim cmentarzu w Bykowni, gdzie spoczywają m.in. ofiary Katynia.

– Tutaj możemy doświadczyć wspólnoty w naszej historii. Tak samo jak odczuwamy dziś poparcie wzajemne, i tak samo będziemy kroczyć ku przyszłości – powiedział Pawło Klimkin, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

– Jestem wzruszony, że mogę razem z ministrem Pawło Klimkinem dziś być w tym symbolicznym dla obu narodów miejscu – odpowiedział Jacek Czaputowicz.

TV Trwam News/RIRM


[GALERIA] Szefowie MSZ Polski i Ukrainy złożyli wieńce na Wspólnej Mogile Ofiar Totalitaryzmu oraz na Mogile Zbiorowej na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie – Bykowni – fot. Piotr Krupa.

drukuj