Węgry pozwane ws. ustawy o obrocie ziemią. KE: ustawa dyskryminuje inwestorów z UE

Komisja Europejska pozwała Węgry do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie ustawy dotyczącej obrotu gruntami rolnymi. Według Komisji ogranicza ona prawa cudzoziemców.

Zdaniem Brukseli, węgierska ustawa stoi w sprzeczności ze ,,swobodą przepływu kapitałów” w UE. Jest ona jednym z punktów spornych między KE a prawicowym rządem Węgier premiera Viktora Orbana.

Europoseł i prof. Karol Karski mówi, że tego tytułu ograniczenia mają miejsce w wielu państwach członkowskich, również w krajach tzw. starej Unii. Pozwanie Węgier do Trybunału Sprawiedliwości UE europoseł rozpatruje również w kontekście niedawno wprowadzonych w Polsce przepisów o obrocie ziemią rolną.

– To z pewnością nie będzie tak, że nie mogą być one w ogóle wprowadzane. Te działania Trybunału Sprawiedliwości dadzą odpowiedź, w jaki sposób te ograniczenia mogą być dokonywane, a w jaki nie.  Wtedy ewentualnie przyjrzymy się polskim przepisom w tym zakresie i uczynimy je w pełni zgodnymi z prawem unijnym. Natomiast miejmy świadomość, co do tego, że z pewnością nie będzie tak, że ograniczenia w obrocie ziemią i nabywaniu ziemi przez cudzoziemców mogą zostać uznane za niezgodne z traktatami. Tak nie jest i nie można tutaj w tym momencie zaczekać, jakie ewentualnie korekty należałoby wprowadzić w tych przepisach, ale to nie jest coś, co powinno być dla nas szczególnym problemem – wskazuje europoseł Karol Karski.

KE wielokrotnie domagała się wyjaśnień od władz w Budapeszcie w sprawie ustawy z grudnia 2013 roku. Według Komisji dyskryminuje ona inwestorów z innych państw unijnych.

Inwestorzy ci, mający wcześniej 20-letnie umowy użytkowania wieczystego, zostali zmuszeni do zakończenia kontraktów po czteromiesięcznym okresie przejściowym. Co miało przynieść im ogromne straty – pisze AFP.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl