fot. PAP/EPA

KE chce podnieść sprawę praworządności w Polsce na Radzie ds. Ogólnych

Komisja Europejska chce podnieść sprawę praworządności w Polsce na spotkaniu Rady UE ds. Ogólnych 16 września – poinformowało PAP unijne źródło dyplomatyczne. „Będzie to jednak punkt informacyjny, który nie przewiduje dyskusji” – dodało.

Komisja Europejska zasygnalizowała nieoficjalnie, że chce poruszyć kwestie praworządności w Polsce 16 września na spotkaniu ministrów na Radzie ds. Ogólnych. Ma to zostać przedstawione w ostatniej części spotkania, określanej jako tzw. sprawy różne. Nie będzie to osobny punkt na posiedzeniu ani wysłuchanie. Nie przewidziano dyskusji” – powiedziało PAP unijne źródło dyplomatyczne.

Głównym tematem spotkania ministrów ds. europejskich 16 września ma być wysłuchanie Węgier w ramach procedury art. 7 unijnego traktatu. Będzie to pierwsze wysłuchanie tego kraju w ramach procedury. Wcześniej na spotkaniach na Radzie UE ds. Ogólnych odbyły się wysłuchania Polski w ramach tej samej procedury.

W trakcie wrześniowego spotkania ministrów ma być przeprowadzona także ogólna dyskusja o praworządności w Unii Europejskiej.

Będzie to dyskusja orientacyjna o mechanizmach ochrony praworządności. Nie należy się jednak spodziewać konkretów” – wskazało źródło.

Art. 7 mówi o tym, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej Rada UE może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości unijnych. Decyzja w tej sprawie, która jest podejmowana przez kraje większością czterech piątych, nie wiąże się jeszcze z sankcjami, ale jest krokiem na drodze do nich. Same sankcje wymagają jednomyślności.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl