fot. PAP/Rafał Guz

KE: Rozpoczynają się oficjalne przesłuchania kandydatów na komisarzy; Janusz Wojciechowski polskim kandydatem 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Layen rozpocznie dziś oficjalne przesłuchania kandydatów na komisarzy. Do wczoraj państwa Unii Europejskiej miały czas na zgłoszenie kandydatów. Kandydatem Polski na komisarza UE jest Janusz Wojciechowski.

Początkowo polskie władze wskazały na to stanowisko szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego. Prezydencki minister zrezygnował jednak z kandydowania na tę funkcję. Wyjaśnił, że otrzymał propozycję objęcia teki ds. rolnictwa, a on rolnictwem się nie zajmował i uważa, że uczciwym jest, by to miejsce odstąpić komuś, kto może objąć je w sposób odpowiedzialny.

Polityk zaproponował na swoje miejsce Janusza Wojciechowskiego, który – jak przekazał rzecznik rządu Piotr Müller – jest nowym kandydatem Polski na komisarza Unii Europejskiej.

W związku z tą propozycją minister Szczerski podjął decyzję o tym, żeby zrezygnować z kandydowania z członka KE w duchu odpowiedzialności za to, że ten obszar może być przekazany Polsce na najbliższe 5 lat. Minister Szczerski nie zajmował się do tej pory tym obszarem, w związku z czym podjął taką decyzję. Premier Morawiecki docenia ją i traktuje w sposób konstruktywny i propaństwowy. Naszym kandydatem zostanie Janusz Wojciechowski – wieloletni poseł do PE, prezes NIK oraz przez wiele lat członek komisji rolnictwa w PE. To osoba, która swoim doświadczeniem zawodowym i politycznym była skupiona na sprawach rolnych – powiedział Piotr Müller.

Po zakończeniu przesłuchań kraje unijne przyjmą w porozumieniu z von der Layen listę kandydatów, po jednym z każdego państwa. Później kandydaci zaprezentują się przed właściwymi komisjami PE, które ocenią wystąpienia oraz kompetencje kandydatów.

Następnie, najprawdopodobniej w październiku, cały skład KE zostanie zatwierdzony przez Parlament w jednym głosowaniu. Nowa Komisja rozpocznie pracę 1 listopada.

RIRM

drukuj