J. K. Ardanowski: BGK będzie udzielał gwarancji i poręczeń kredytów dla rolników

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie udzielał gwarancji i poręczeń jako zabezpieczenie kredytów dla rolników do wysokości 80 proc. kwoty kredytu – poinformował PAP minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Ma to pomóc w udrożnieniu finansowania inwestycji.

Rząd we wtorek przyjął projekt noweli, wprowadzający instrumenty zwiększające finansowanie obszarów wiejskich. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Minister zwrócił uwagę, że banki nie chcą udzielać kredytów rolnikom, a bez kredytów rolnicy nie mogą funkcjonować.

„Dlatego zaproponowałem uruchomienie instrumentów finansowych, które sprowadzają się do tego, że z pieniędzy obecnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Bank Gospodarstwa Krajowego będzie udzielał gwarancji i poręczeń kredytów dla rolników. Będzie to instytucja wdrażająca” – poinformował PAP.

Zaznaczył, że taką instytucją miał być Europejski Bank Inwestycyjny, ale ostatecznie zapadła decyzja, że obsługą zajmie się polski bank – Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

BGK będzie miał umowy z bankami kredytującymi rolników i to on będzie zabezpieczał kredyty dla rolników, którzy chcą inwestować, a nie mają własnego zabezpieczania.

„Pod odpowiednimi warunkami, to Skarb Państwa będzie poręczał te środki. W umowach między BGK a bankami kredytującymi będzie określone niższe oprocentowanie, bo skoro państwo pomaga, to zdejmuje z banków część ryzyka. To oprocentowanie, które rolnik będzie musiał zapłacić, będzie mniejsze niż komercyjne” – wyjaśnił szef resortu rolnictwa.

Jak mówił, w kolejnych miesiącach dzięki tym zabezpieczeniom banki zamierzają przekazać ok. 200 mln euro na udzielanie pożyczek. Jeżeli doda się środki z PROW, to będzie można wygenerować akcję kredytową dla rolników w wysokości ok. 250 mln euro – tj. około 1,5 mld zł (do końca 2023 r.). Dodał, że banki wykazują duże zainteresowanie tymi instrumentami finansowymi.

„Chodzi o to, by udrożnić system finansowania inwestycji w gospodarstwach i przetwórstwie. To dotyczy zarówno rolników, jak również mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to dobre narzędzie i powinno już od wielu lat funkcjonować” – ocenił Jan Krzysztof Ardanowski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl