fot. PAP/Tomasz Gzell

Min. J. K. Ardanowski: Gospodarstwa rodzinne będą podstawą europejskiego rolnictwa

Unia Europejska oczekuje, że gospodarstwa rodzinne będą podstawą europejskiego rolnictwa – powiedział w Łysomicach k. Torunia minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa uczestniczył w Łysomicach w VI Międzynarodowym Kongresie Menadżerów Agrobiznesu.

„Nie jest prawdą, że w Unii Europejskiej przyszłość należy do dużych gospodarstw rolnych. Przez lata wmawiano rolnikom, że jedynym źródłem rozwoju gospodarstwa jest jego powiększanie. Doprowadziło to wiele gospodarstw do bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej związanej z przeinwestowaniem poprzez nadmierne zakupy gruntów rolnych” – podkreślił, cytowany w środowym komunikacie MRiRW, Jan Krzysztof Ardanowski.

W jego ocenie obecna polityka rolna wspólnoty skoncentrowana jest wokół rolnictwa zrównoważonego, rodzinnego i dbającego o środowisko naturalne, co znajduje wyraz w wymogach odnośnie ochrony wód, gleby oraz dobrostanu zwierząt.

„Małe gospodarstwa mają nie tylko charakter produkcyjny, ale też pełnią bardzo ważną rolę społeczną” – ocenił min. Ardanowski.

Przypomniał, że główny strumień pomocy płynącej z UE kierowany jest do gospodarstw rodzinnych, prowadzących politykę zrównoważoną. Wyraził zaniepokojenie spadkiem wiedzy na temat gleb i procesów w nich zachodzących wśród rolników.

Jan Krzysztof Ardanowski wskazał, że wprowadzone w 2019 roku przepisy ws. sprzedaży bezpośredniej, rolniczego handlu detalicznego, produkcji marginalnej, ograniczonej i lokalnej wpłynęły pozytywnie na wyzwolenie wielu inicjatyw. To zwiększyło w jego ocenie możliwości uzyskiwania dodatkowych dochodów przez rolników, a także dało konsumentom lepszy dostęp do wyrobów wysokiej jakości – dostęp bezpośredni.

„Mamy bardzo dobre przepisy dotyczące spółdzielni rolników, ale trudno jest przełamać opór przed wspólnym gospodarowaniem” – powiedział szef resortu rolnictwa.

PAP

drukuj