fot. Tomasz Strąg

Min. M. Gróbarczyk: Dzięki rozbudowie terminalu DCT w Gdańsku utrwalimy się na mapie światowej portów

Dzięki rozbudowie terminalu DCT w Gdańsku utrwalimy się na mapie światowej portów o znaczeniu strategicznym – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Przed kilkoma dniami szef resortu przebywał w Singapurze, gdzie uczestniczył w polskiej misji gospodarczej zorganizowanej przez Port Gdańsk. Celem wydarzenia było pozyskiwanie inwestorów dla mającego powstać w Gdańsku Portu Centralnego. Podczas spotkania podjęto decyzje m.in. o rozbudowie terminala DCT.

Dzięki tej inwestycji zrobimy kolejny krok, aby stać się największym portem w Europie – wskazał minister Marek Gróbarczyk.

– W związku z tym, że port w Singapurze nabył udziały w terminalu DCT, jak najbardziej wychodzimy naprzeciw rozbudowie tego terminala, co da bezwzględne podwojenie możliwości przeładunkowych kontenerów, a w ten sposób wpisanie się na trwałe na krzywą wzrostową przeładunków polskich portów, a przede wszystkim przekierowania ładunków z Europy Zachodniej do portu w Gdańsku. (…) To da zabezpieczenie (i sprawi – red.), że największe kontenerowce będą przypływały do Gdańska. W ten sposób powstanie taki hub w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym przypadku w Gdańsku – powiedział minister Marek Gróbarczyk.

Kilka miesięcy temu parlament przyjął specustawę, która ma skrócić realizację strategicznych inwestycji portowych.

Do 2030 r. – jak podawały media – inwestycje te mają opiewać na 30 mld zł, z czego połowę ma kosztować budowa Portu Centralnego w Gdańsku.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl