fot. PAP/Marcin Obara

M. Gróbarczyk: Odbudowa przemysłu stoczniowego priorytetem działań resortu gospodarki morskiej

Przemysł stoczniowy jest priorytetowy, jego odbudowa stała się nadrzędnym celem działań resortu – powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Minister podkreślił podczas konferencji podsumowującej dwa lata pracy resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, że odbudowie polskiego przemysłu stoczniowego ma pomóc uchwalona jeszcze w 2016 roku tzw. ustawa stoczniowa.

Przypomniał, że zakłada ona m.in. zerową stawkę VAT na produkcję, import i wyposażenie dla statków morskich czy mniejsze obciążenia podatkowe w miejscach, strefach gdzie buduje się stawki.

– Drugim działaniem, które również było ważne, to konsolidacja przemysłu stoczniowego. I tak, jak Polska Grupa Zbrojeniowa została największym właścicielem i skumulowała cały przemysł stoczniowy, to dzisiaj staje się jedynym racjonalnym rozwiązaniem przede wszystkim w świetle konkurencyjności, ale również odbudowy tego potencjału w zakresie przemysłu stoczniowego. Przypomnę tylko, że w 2007 roku produkcja stoczniowa wyniosła blisko 500 tys. ton stali liczonej w ciężarze statków. W 2014 r. było to tylko 25 tys. ton – wskazał minister Marek Gróbarczyk.

Dlatego celem obecnych władz resortu jest powrót do możliwości odbudowy tego przemysłu. Przede wszystkim ma to być budowa statków w sposób rynkowy – zaznaczył minister Marek Gróbarczyk.

RIRM

drukuj