M. Gróbarczyk o śmierci kpt. Z. Sulatyckiego: Wierzę, że jego praca, życie, nie pójdzie na marne, przede wszystkim w kontekście przyszłych pokoleń i budowania polskiego chrześcijaństwa, patriotyzmu, a przede wszystkim walki o silną Polskę
Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Marek Gróbarczyk, powiedział, że Kapitan Żeglugi Wielkiej Zbigniew Sulatycki był człowiekiem niezwykłym, który całe swoje życie poświęcił walce o silną i chrześcijańską Polskę z rozwiniętą gospodarką morską.
Zbigniew Sulatycki zmarł w wieku 91 lat. Informacja o jego śmierci dotarła do redakcji Rada Maryja dziś rano. Zmarły był inżynierem, wybitnym ekspertem od spraw gospodarki morskiej i budownictwa okrętowego, działaczem katolickim i patriotą, a także przyjacielem Radia Maryja i AKSiM. [czytaj więcej]
W wieku 91 lat zmarł Kapitan Żeglugi Wielkiej Zbigniew Sulatycki. W latach 1991-1993 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej w rządzie Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej. pic.twitter.com/6ZbNAoEyss
— Radio Maryja (@RadioMaryja) September 6, 2024
Kapitana wspominał były minister gospodarki morskiej, Marek Gróbarczyk.
– Przybiła nas informacja o śmierci kapitana, niezwykłej postaci, człowieka, który swoje życie poświęcił dla rozwoju gospodarki morskiej i walki o Polskę. Był to człowiek ogromnej wiedzy, ogromnego doświadczenia, a przede wszystkim zaangażowania; patriota odznaczony przez papieża Franciszka za propagowanie chrześcijaństwa. Wierzę, że jego praca, życie, nie pójdzie na marne, przede wszystkim w kontekście przyszłych pokoleń i budowania polskiego chrześcijaństwa, patriotyzmu, a przede wszystkim walki o silną Polskę – mówił poseł Marek Gróbarczyk.
Zbigniew Sulatycki urodził się 23 sierpnia 1933 r. w Skarżysku-Kamiennej. Był kapitanem na statkach w Bangladeszu, Arabii Saudyjskiej, Grecji i Belgii.
Pełnił funkcję wiceministra transportu i gospodarki morskiej w rządach Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej. Kapitan był także założycielem i Honorowym Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz przewodniczącym Konwentu Morskiego. Działał w Urzędzie Morskim w Gdyni, Porcie Gdynia czy Międzyportowym Pilotażu Bałtyckim. Był też inicjatorem Forum Polonijnego w AKSiM.
Został odznaczony m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, medalem „Pro Bono Poloniae” i papieskim krzyżem „Pro Ecclesia et Pontifice”.
RIRM



