fot. PAP/Marcin Bielecki

Min. M. Gróbarczyk: Wiążemy ogromne nadzieję z rozwojem portu w Elblągu

Przygotowywana jest strategia rozwoju portów i przystani na Zalewie Wiślanym – powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Nadzieją dla tych portów jest budowa kanału żeglugowego.

W najbliższym czasie ma być podpisana umowa z wykonawcą przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Wkrótce powinna być wbita też pierwsza łopata. Jest to inwestycja o znaczeniu strategicznym. Zapewni bezpieczeństwo Polsce, ale także pozwoli na zwiększenie roli portów, w tym tego w Elblągu.

Rząd chce jak najlepiej wykorzystać potencjał całego regionu – podkreśla Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Kanał przez Mierzeję Wiślaną przerywa złą historię i otwiera nową przyszłość, przede wszystkim dla całej wschodniej Polski. Wiążemy ogromne nadzieję z rozwojem portu w Elblągu, ale nie tylko. Przygotowujemy strategię rozwoju wszystkich portów znajdujących się na Zalewie Wiślanym. Portów i przystani, bo to ogromna szansa dla tej części Polski, ale będzie to też takie okno dla państw znajdujących się na wschód od nas. Znajdą one tam swoje miejsce, jeśli chodzi o dostęp do Bałtyku, a ten port jest właśnie do tego dedykowany – akcentuje szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Obecnie w miejscu, gdzie powstanie kanał prowadzone są prace mające na celu przesiedlenie siedlisk roślinnych. Wcześniej wycięto tam drzewa. Rząd zawraca szczególną uwagę na kwestie ekologiczne przy realizacji inwestycji. Pseudoekolodzy próbowali zablokować inwestycję, zwracając się do Komisji Europejskiej. Bruksela wysłuchała argumentów władz Polski, nie zgłaszając negatywnego stanowiska.

RIRM

drukuj